131019098
12 Nisan 2024, Cuma

Emekliler yüzde 25 zammı kabul etmiyor

9 Ağustos 2023, Çarşamba 06:03

     


DİSK Emekli Sen Aliağa Şubesi, emekli maaşına yapılan yüzde 25 oranındaki zam hakkında basın açıklaması düzenledi. Emeklilere yapılan zammı kabul etmediklerini söyleyen DİSK Emekli-Sen Aliağa Şube Başkanı Osman Durmaz, “Emekli ve yoksul halk kitleleri yeterli gıdaya ulaşamıyor.” dedi.

DİSK Emekli-Sen Aliağa Şubesi üyeleri emekli maaşına yapılan yüzde 25 oranındaki zammı protesto etti. Aliağa Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürlüğü önünde düzenlenen eylemde açıklama yapan DİSK Emekli-Sen Ege Bölge Temsilcisi Sabahattin Yeşiltepe, Emekliler olarak insanca yaşamak istediklerini belirterek, “Emeklilerin düşmüş olduğu duruma bakın, 7 bin 500 TL maaş alıyorlar. Hele dul ve yetimler, onlar daha perişan durumda. Diyorlar ki hazineden size 2 bin 500 TL para verdik. Siz bununla idare edin. Aliağa’da 7 bin 500 TL’ye kiralık ev var mı? Bıçak kemikte değil, artık eti geçti.” ifadelerini kullandı.

“İnsanca yaşayabileceğimiz bir ücret istiyoruz”

Sebahattin Yeşiltepe’nin ardından basın açıklaması yapan DİSK Emekli-Sen Aliağa Şube Başkanı Osman Durmaz, “Burada olmamızın birinci sebebi, yıllık enflasyonun yüzde 150’yi aştığı ülkemizde, iktidarın emekliye verdiği altı aylık yüzde 25 zam oranıdır. Ayrıca her emekli yüzde 25 zamdan faydalanamamıştır. İktidarın kök ücret bahanesiyle daha önce en düşük emekli maaşını 7 bin 500 TL’ye getirdiğinde, maaşı 6 bin TL’nin altında olan emeklilerimiz yüzde 25 zam oranından yararlanamamıştır. İnsanca yaşayabileceğimiz bir ücret istiyoruz. 28 Mayıs seçimlerinden sonra akaryakıta yapılan yüzde 100 oranındaki zamlar, ulaşım ve nakliye başta olmak üzere, yaşamın her alanına yayılmıştır. Emekli ve yoksul halk kitleleri yeterli gıdaya ulaşamıyor. Çarşıda, pazarda gıda fiyatları ateş pahası olmuş. Emeklinin aldığı zamlı ücretler gıdaya yetmiyor.” dedi.

“Ormanların kesilmesine ve çevre talanına hayır diyoruz”

Emeklilerin geçinemediğini söyleyen Durmaz, “Emekli geçinemiyor. İktidarın seçimden sonra iğneden ipliğe yapmış olduğu zamları biz emekliler kabul etmiyoruz. Temel gıdadan alınan KDV’nin kaldırılmasını istiyoruz. Dünyada küresel iklim değişikliği yaşanırken, doğada büyük tahribatlar oluyor. Ani sel baskınları aşırı sıcaklar ve orman yangınları dolayısıyla ülkemiz çölleşiyor. Su kaynaklarımız her geçen gün azalıyor. Siyasi iktidar yandaş sermayenin kar hırsına sessiz kalarak, bir avuç kömür çıkarmak için Akbelen Ormanlarının yok edilmesine göz yumuyor. Hatta ormanlarını korumak için direnen köylü ve duyarlı çevre gönüllülerini marjinal grup kabul ederek, karşısına kolluk kuvvetleri olan polis ve jandarmayı dikiyor. Biz emekliler olarak ormanların kesilmesine ve çevre talanına hayır diyoruz.” ifadelerini kullandı.

(SAMİYE ÖZTÜRK) 
Son Eklenen Haberler