14 Haziran 2024, Cuma

İzmir95 projesi 30 ilçeye yayılacak

9 Aralık 2022, Cuma 06:30

     


İzmir Büyükşehir Belediyesi hamilelik döneminden başlayarak anne ve 0-3 yaş dönemindeki çocukların gelişimine destek sağlayan İzmir95 projesini büyütüyor. Pilot bölge olarak belirlenen Konak, Menemen, Tire ve Menderes’te ev ziyaretleriyle başlatılan proje, kentin 30 ilçesinde atölye çalışmaları ve ebeveyn rehberliği programıyla sürecek.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in sosyal belediyecilik vizyonu doğrultusunda kadın ve çocuklara destekler sürüyor. Büyükşehir Belediyesi’nin Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Araştırmaları ve Uygulama Merkezi (BÜPAM) Bebek95 Erken Çocukluk Birimi ile yürüttüğü İzmir95 projesiyle hamilelik ve doğum sonrasında anneye ve çocuğa destek veriliyor. Pilot bölgeler Konak, Menemen, Tire ve Menderes’te başlatılan projeyle bu yıl binin üzerinde ev ziyareti yapıldı. 2 süpervizör, 3 ev ziyaretçisi ve 1 psikolojik danışman ve 1 psikoloğun görev aldığı proje kentin 30 ilçesinde yaygınlaştırılıyor.

Anneler kendini güvende hissediyor

Adını Dünya Sağlık Örgütü tarafından 3 yaşında sağlıklı bir çocuğun ortalama boyu olarak kabul edilen 95 cm’den ilhamla alan proje kapsamında, ev ziyaretçileri bölgelerde belirlenen gebe kadınlarla, gebeliğinin yedinci ayında başlayarak doğum öncesinde 3 kere ve doğumdan sonra 2 haftada bir kere olmak üzere çocuk bir yaşına gelene kadar aileyi toplamda 27 defa ziyaret ediyor. Bu görüşmelerde bebeğin sağlıklı büyümesi için gerekli bilgilendirmeler yapılıyor. Bebeğin gelişimini destekleyen oyunlar ile kitapları ailelere tanıtarak bebek ve anneyle bu etkinlikleri sürdürüyor. Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı’nın yürüttüğü İzmir95 projesiyle anneler de kendini daha güvende hissediyor. Aileler sosyal yardımlardan spor faaliyetlerine kadar Büyükşehir Belediyesi’nin tüm hizmet ve projeleriyle buluşturuluyor.

Temel Mesajlar Kampanyası başlatılıyor

0-3 yaş dönemindeki bebekleri ve ebeveynlerini kapsayacak şekilde uykudan beslenmeye kadar her konuda seminerler de düzenleyen Büyükşehir Belediyesi, şimdi de kentin 30 ilçesinde atölye çalışmaları ve ebeveyn rehberliği programlarını devreye alacak. Anne ve 0-3 yaş arası çocukların birlikte katılacağı atölyelerde “Sevginizi Gösterin”, “Onunla Konuşun”, “Birlikte Oyun Oynayın”, “Sayın, Eşleştirin, Sıralayın”, “Onunla Okuyun”, “Kendinize İyi Bakın”dan oluşan 6 mesaj üzerinden Temel Mesajlar Kampanyası başlatılacak. Programla, 0-3 yaş çocukların aileleri ve çevrelerinde farkındalık yaratılması hedefleniyor. 2023 yılının Mart ayında başlatılacak ebeveyn rehberliği programıyla ise anne bebeğin birlikte katıldığı yaklaşık bir saatlik grup oturumları yapılacak. Program 13 ay ve sonrasında çocukların fiziksel, sosyal ve duygusal gelişim ihtiyaçları ile annelerin sosyalleşme ve sosyal destek ihtiyaçlarını bir grup ortamında karşılamaları için geliştirildi.

(SERKAN SELİNGİL)  
Son Eklenen Haberler