131019098
18 Ocak 2022, Salı

HELVACI TARİHİ KENT MEYDANI’NDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

10 Ağustos 2021, Salı 06:03

     


Aliağa Belediyesi’nin Helvacı’da başlattığı Tarihi Kent Meydanı Projesi’nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Aliağa Belediyesi’nin Helvacı Tarihi Kent Meydanı Projesi devam ediyor. Helvacı Meydanı, düzenleme çalışmalarıyla doğal ve tarihi dokusu bozulmadan Aliağa’nın ve bölgenin simge meydanlarından biri haline geliyor.

TARİHİ BİNA RESTORE EDİLDİ

Çalışmalar kapsamında, mahalle tarihine tanıklık eden, anıları yaşatan ve meydan ile bütünleşen eski muhtarlık ve belediye binası sağlık ocağı olarak kullanılmak üzere restore edildi. Sert zemin kaplamaları ile proje alanını çevreleyen kaldırımlar tamamlanma aşamasına geldi.

MEYDANA TARİHİ İZLER TAŞIYAN SAAT KULESİ

Proje içinde yer alan ve çalışmaları hızla devam eden, Osmanlı ve Selçuklu mimarisinden izler taşıyan saat kulesinde, çalışmalar yüzde 50 oranında tamamlandı. Tarihi motiflerle bezenmiş 10 metre yüksekliğe sahip 3 çeşmeli saat kulesi tamamlandığında Helvacı Meydanı’nın simgelerinden olacak.

YEŞİL ORANI ARTIRILIYOR

Toplam 3 Bin 550 metrekare alana sahip Helvacı Tarihi Kent Meydanı’nda mevcut ağaçlar korunuyor. 580 metrekarelik yeni yeşil alan daha kazandırılarak meydan çeşitli bitki türleri ve ağaçlarla zenginleştirilecek. 27 araçlık otopark alanı için çalışmalar devam ediyor. Resmi tören alanı olarak da kullanılacak olan meydandaki Atatürk Anıtı meydana daha hakim bir noktada görkemli bir şekilde yerini alacak. Proje tamamlandığında meydan doğal ve tarihi dokusuyla ön plana çıkacak.

(Derya Süner) 
Son Eklenen Haberler