131019098
28 Ocak 2021, Perşembe

HASTANE İNŞAATI İÇİN 12 MİLYON TL ŞARTLI BAĞIŞ

10 Eylül 2020, Perşembe 07:02

     


Aliağa Belediyesi Eylül ayı Olağan Meclis Toplantısı Belediye Başkanı Serkan Acar Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. Toplantıda Aliağa Belediyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliğinde yapılan Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi’nin proje maliyeti ve kaba inşaatının yapımında kullanılmak üzere ALOSBİ'nin Belediyeye yapmak istediği 12 milyonluk şartlı bağış oy birliği ile kabul edildi.

Aliağa Belediyesi Eylül ayı Olağan Meclis Toplantısı, Belediye Başkanı Serkan Acar başkanlığında yapıldı. Aliağa Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleştirilen toplantıda 4 Ağustos 2020 tarihli meclis toplantısının tutanakları okunup oylandı. Ardından gündem dışı önergelerin gündeme alınması bölümüne geçildi. Burada CHP grubu gündem dışı bir önerge verdi. Bu önerge her yıl 13 Eylül tarihinde bazı sivil toplum örgütleri tarafından kutlanan Aliağa’nın Kurtuluş Yıldönümünün resmi bir törenle kutlanması yönünde oldu. Gündeme alınan önerge sonrasında yapılan oylamada oy birliğiyle kabul edildi. Ardından başkanlıktan gelen önergeler ve komisyondan gelen raporlar görüşülerek meclis üyelerinin oylamasına sunuldu.

“Cumartesi pazarı da, Çarşamba pazarı da pazaryeri olarak kullanılacak”

Toplantının başkanlıktan gelen önergeler kısmında öne çıkan ilk önerge, mülkiyeti belediyeye ait Yeni Mahalle, Anadolu Caddesi’nde bulunan pazar yeri ile yine mülkiyeti belediyeye ait Atatürk Mahallesi, Beyazıt Caddesi üzerinde bulunan pazar yerinin; pazar yeri, fuar alanı, ürün tanıtım alanı ve benzeri amaçlarla kullanılmak üzere Aliağa Belediyesi Jeotermal Anonim Şirketi tarafından bedeli mukabilinde 10 yıl süre ile işletilmesi maddesi oldu. Bu madde hakkında CHP’li Belediye Meclis Üyesi Hakan Turan söz aldı. Turan, “Bedel tespiti yönünden komisyon şartı var kanun gereği. Yıllardan beri pazaryeri olarak kullanılan iki alandan bahsediyoruz. Burada hangi amaçlarla devri planlıyorsunuz? Burada yapmak istediğiniz proje nedir? Biz Aliağa esnafının zararına olacak girişimlerin karşısında olacağız.” Dedi. CHP’li Meclis Üyesi Hakan Turan’a Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar cevap verdi. Acar açıklamasında, “ Pazaryeri, pazaryeri olarak kullanılmaya devam edilecek. Yapıldığında 12 yıllık bir sözleşme yapılmış. Aralık ayı itibariyle sözleşme sona eriyor. O nedenle tekrar aynı işlemlerin yapılması adına devri söz konusu. Cumartesi pazarı da, Çarşamba pazarı da pazaryeri olarak kullanılacak.” İfadelerini kullandı. Konuşmaların ardından maddenin oylanması aşamasına geçildi. CHP grubunun ret oyuna rağmen ilgili madde oy çokluğuyla kabul edildi.

Kiracılarına kira artışında bulunmayacak

Daha sonra “Mülkiyeti belediyeye ait kiraya verilen taşınmazlardaki faaliyeti durdurulan veya faaliyete devam etmekle beraber COVİD-19 pandemisi sebebi ile olumsuz etkilenen işletmelerin 2020 yılı sözleşmesel kira artışının yapılmaması sureti ile kıyasen uygulanması hususunun görüşülmesi.” maddesi okunup oylandı. Bu madde oybirliğiyle kabul edildi. Başkan Acar, “Konuyla ilgili geçmişte bir öteleme yapmıştık ama yasal süreler doldu. Onu dışında kira sözleşmesi sona eren belediyemizin kiracılarının yeni sözleşme süreçleri başladı. Biz de bu süre zarfında Hazine ve Milli Emlak’ın aldığı kararı belediye şirketlerimizde, iştiraklerimizde ve belediyemiz kiracılarına uygulama arzusundayız. Şuan zor bir süreç geçiren esnafımızı, tekrar bir zamla bunaltmayalım diye bunu ötelemek için meclis kararına ihtiyaç duyuyoruz” dedi. Böylelikle belediye kendisine ait taşınmazlarda faaliyet gösteren kiracılarına 2020 yılında kira artışında bulunmayacak.

12 milyon liralık şartlı bağış meclisten geçti

Toplantıda başkanlıktan gelen önergeler kısmında dikkat çeken bir diğer madde ise, “Yalı Mah. Adacık Küme Evleri No:9 (203 Parsel) de bulunan taşınmazın içkili yer bölgesine ilave edilmesi talebinin görüşülmesi” oldu. İlgili madde esnaf ve çevre komisyonuna oy birliğiyle havale edildi. Daha sonra “Çaltılıdere Mahallesi, İzmir K.18A4-I pafta, 425 parsel ve Kalabak Mahallesi, K18-a4-1b pafta, 1269 parsel sayılı taşınmazda yapılacak olan Dokuz Eylül Üniversitesi Aliağa Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi'nin proje maliyeti ve kaba inşaatının yapımında kullanılmak üzere 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu 7. maddesi, 5393 sayılı Belediye Kanunu 14, 18, 59, 60 ve 75'inci maddeleri kapsamında, ALOSBİ'nin Belediyeye yapmak istediği 12.000.000,00 TL şartlı bağışın kabulünün ve talepte belirtilen konularda 5393 sayılı yasanın 38. Maddesi gereğince iş ve işlemleri yürütmek ve protokol imzalamak üzere Belediye Başkanına yetki verilmesi hususunun görüşülmesi.” maddesi görüşüldü. İlgili madde meclis tarafından oy birliği ile kabul edildi. Böylelikle Aliağa Belediyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliğinde yapılan Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesi’nin proje maliyeti ve kaba inşaatının yapımında kullanılmak üzere ALOSBİ'nin Belediyeye yapmak istediği 12 milyonluk şartlı bağışın kabulü ve işlemleri yürütmek ve protokol imzalamak üzere Belediye Başkanı Serkan Acar’a meclis üyeleri tarafından yetki verildi.

Komisyonlardan gelen raporlar görüşüldü

Başkanlıktan gelen önergelerin görüşülmesinin ardından toplantının komisyonlardan gelen raporların görüşülmesi bölümüne geçildi. Bu bölümde öne çıkan ilk madde, “27.07.2020 tarihli dilekçeye istinaden; Belediye Meclisinin 07.07.2020 tarih ve 120 sayılı kararı ile reddedilen; 736 ada 1 numaralı parselde bulunan 1 nolu (kafeterya) ve 4 nolu (restoran) dükkânların içkili yer bölgesine ilave edilmesi talebine ilişkin Çevre Sağlık Komisyonu ve Esnaf Komisyonu Raporlarının görüşülmesi.” Maddesi oldu. Bu madde komisyondan geldiği şekilde oy birliğiyle kabul edildi. Öne çıkan bir diğer madde ise, “Aliağa merkez yerleşim bölgesinde konut imarlı parsellerin zemin katlarının ticaret olarak yapılaşabilmesi için yol boyu ticaret akslarının belirlenmesi talebine ilişkin belirlenen yerlerin oy birliği ile kabulüne ait İmar Komisyonu Raporunun görüşülmesi.” maddesi oldu. İlgili madde komisyondan geldiği şekilde kabul edildi. Bu bölümde öne çıkan diğer madde ise, “Helvacı Yerleşim bölgesinde konut imarlı parsellerin zemin katlarının ticaret olarak yapılaşabilmesi için yol boyu ticaret akslarının belirlenmesi talebinin oy birliği ile komisyon gündeminde bırakıldığına ilişkin İmar Komisyonu Raporunun görüşülmesi.” Oldu. Bu madde de oy birliğiyle komisyondan geldiği şekliyle kabul edildi.

Turan: “Aliağamızın kurtuluşunun resmi törenle kutlanması için önerge verdik”

Komisyonlardan gelen raporların oylanmasından sonra toplantıya mazereti sebebiyle katılamayan İYİ Partili Belediye Meclis Üyesi Sedat Sarı’nın mazereti meclis oylamasına sunuldu. Sarı’nın mazereti meclis tarafından oy birliği ile kabul edildi. Daha sonra meclis toplantısının dilek ve temenniler bölümüne geçildi. Bu bölümde ilk olarak CHP’li Meclis Üyesi Hakan Turan konuşmasını yapmak üzere söz aldı. Turan, “ Öncelikle güzel İzmirimizin düşman işgalinden kurtuluşunu kutluyor başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Ancak güzel İzmirimizin düşman işgalinden kurtuluşunu çeşitli tören ve etkinliklerle kutlarken Aliağamızın düşman işgalinden kurtuluşunu uzunca yıllardan beri atlıyoruz. Genel Kurmay Harp Tarihi Başkanlığı’nın resmi kayıtlarında Aliağa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 13 Eylül olduğu tescille kayıt altına alınmış. Bu tespitler ve kayıtlar doğrultusunda Aliağamızın düşman işgalinden kurtuluşu olan 13 Eylül tarihinde resmi törenle kutlanması hakkında bir önerge verdik. Bu meclisimiz tarafından kabul edildi. Tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Ayrıca, Büyükşehir Belediye Bandomuzun 13 Eylül günü saat 20.30 Kafeler Sokağında konser etkinliği olacak. Bununla ilgili de tüm Aliağa halkını ve sizleri bu etkinliğimize davet ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Bir sonraki toplantı 6 Ekim’de

CHP’li Hakan Turan’ın ardından CHP’li Oğuzhan Özşahin söz aldı. Özşahin, Çaltılıdere’de yapılması planlanan Yat Tersanesi’nin aynı bölgede yapımına başlanan Mesleki Hastalıklar Hastanesi’ne oluşturabileceği zararlar üzerine konuştu. Tersanesinin faaliyete geçmesiyle birlikte bölgede oluşacak kirlilikten endişe duyduklarını aktaran Özşahin gereğinin yapılmasını istedi. Başkan Serkan Acar ise o bölgede yapılması planlanan yat tersanesinin yapımının karar verilmesinin 25 yıl önceye dayandığını vurguladı. Daha sonra CHP’li Seçil Adalet Işık son dönemde gündemde olan İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kaldırılması konusuna değindi. Yasanın yürürlükten kaldırılmaması gerektiğini vurgulayan Işık, bu yasanın yürürlükten kaldırılmaması için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini belirtti. Bir sonraki toplantının 6 Ekim Salı günü saat 18.00’de Belediye Meclis Salonunda yapılmasına karar verilmesinin ardından toplantı sona erdi

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler