13 Haziran 2024, Perşembe

ARLEM Genel Kurulu, İzmir'de toplandı

10 Kasım 2022, Perşembe 06:39

     


Akdeniz'deki yerel yönetimlerin işbirliğini teşvik etmek amacıyla faaliyet gösteren Avrupa-Akdeniz Bölgesel ve Yerel Meclisi'nin (ARLEM) 13. Genel Kurulu, İzmir'de toplandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Menderes'in Özdere Mahallesi'nde bulunan bir otelde başlayan genel kurul kapsamında basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ARLEM'in, Avrupa Birliğinin en dinamik ve geniş çalışma ağına sahip örgütlerinden biri olduğunu söyledi. ARLEM'in, Akdeniz'in üç kıyısını da kapsayan bölgesel işbirliklerini geliştirdiğini ve Avrupa Bölgeler Komitesi'ne raporlar sunduğunu aktaran Soyer, "ARLEM, hem Avrupa Birliği hem de Akdeniz ülkelerinde temsil ettikleri kentlerde seçimle göreve gelmiş 80 politikacıyı bir araya getiren bir yerel yönetimler meclisidir. 80 üyenin 40'ı Avrupa Birliğinden, diğer 40 üye ise 15 Akdeniz partner ülkesinden gelmektedir." dedi.

Soyer, 2 gün süren toplantıda, 2023 eylem ve stratejik planları, iklim eylem planı ile Kovid-19 sonrası turizmdeki gelişmelerin değerlendirildiğini kaydetti. Avrupa Bölgeler Komitesi CIVEX Komisyonu Başkanı, İtalya Katanya Belediye Meclisi Üyesi Vincenzo Bianco da Kovid-19 salgını nedeniyle 2 yıl aradan sonra genel kurul toplantısını yüz yüze yaptıklarını dile getirdi. Toplantıya ev sahipliği yaptıkları için Soyer'e ve İzmir halkına teşekkür eden Bianco, Soyer'in İzmir ile ilgili projelerini heyecan verici bulduklarını ifade etti.

Bianco, gelecek yıl ARLEM'in genel kurulunu İtalya'nın Sardunya Adası'nda düzenleme kararı aldıklarını da aktardı. ARLEM eş başkanı seçilen Ürdün'ün Er-Remse Belediye Başkanı Ahmad Al Khazali de iklim değişikliği ve savaşların getirdiği olumsuz etkilere karşı ortak mücadelenin önemine dikkati çekti. Gençlerin potansiyelinden daha fazla yararlanma, yeni istihdam alanları oluşturma gibi önemli gündem başlıklarının bulunduğunu aktaran Khazali, "Yerel yönetimlerle beraber sürdürülebilir bir kalkınma yaratmaya çalışıyoruz. Yerel yönetimler yeni bir çerçeve tasarlayabilir, bunlar da sorunların çözülmesine yardımcı olabilir. Birlikte daha parlak ve güzel bir gelecek inşa edebiliriz." diye konuştu. Konuşmaların ardından Soyer tarafından konuşmacılara hediyeler verildi.

(AA)  
Son Eklenen Haberler