131019098
20 Nisan 2024, Cumartesi

Çocuklar eğlenirken anneleri meslek öğreniyor

11 Ocak 2024, Perşembe 06:01

     


İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Aliağa’da hizmete açılan Masal Evi ve Meslek Fabrikası Aliağa Kurs Merkezi ile hem çocukların sosyal gelişimlerine katkı sunuluyor hem de kadınlara mesleki beceri kazandırılarak iş gücüne katılımları destekleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Aliağa Yeni Mahalle, Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde 2022 yılında hizmete açılan Masal Evi projesiyle çocukların sosyal gelişimleri için uygun koşullar sağlanırken, Meslek Fabrikası Aliağa Kurs Merkezi ile de kadınlar için istihdama yönelik meslek edindirme ve beceri kursları veriliyor. Çocukların ihtiyaç ve gelişim özellikleri göz önünde bulundurularak planlanan Masal Evi’nde, oyun ve masallar aracılığıyla eğitim verilirken çocuğunu emin ellere teslim eden anneler ise mesleki kurslara katılabiliyorlar.

Meslek edindirme ve beceri kurs hizmetleri veriliyor

Masal Evi, 36-53 ay aralığındaki çocukların ihtiyaç ve gelişim özelliklerini göz önünde bulundurarak fiziksel, bilişsel, ruhsal ve sosyal gelişimleri için uygun koşulları sağlayan bir merkez olarak faaliyet gösteriyor. Masal evi eğitim programı oyun aracılığı ile masal ekseni etrafında planlanıyor, doğa ile iç içe sanatsal faaliyetleri içerecek şekilde düzenleniyor. Ayrıca kadın ebeveynlere yönelik Meslek Fabrikası Aliağa Kurs Merkezi ile meslek edindirme ve beceri kurs hizmetleri veriliyor.

Talep doğrultusunda yeni kurslar açılabilecek

Meslek Fabrikası Aliağa Kurs Merkezi’nde ağırlıklı olarak giyim üretiminde temel işlemler kursu veriliyor. Bu kursta aktif devam 15 kursiyer bulunuyor. Giyim üretiminde temel işlemler kursunun yan dalları olarak da önümüzdeki günlerde yeni kurslar açılması planlanıyor. Merkezde teori dersleri sınıfı da var. Teori dersleri sınıfında da ilk aşamada diksiyon, spikerlik, sunuculuk ve kişisel gelişim kursları veriliyor. Teori kurslarında ekstra alet ve ekipman ihtiyacı olmadığı için talep doğrultusunda kursların genişletilebilme imkanı bulunuyor.

(VOLKAN GÜNDÜZ) 

 

  
Son Eklenen Haberler