14 Haziran 2024, Cuma

Atatürk özlem ve minnetle anıldı

11 Kasım 2022, Cuma 06:26

     


10 Kasım 1938 günü, saat 09.05'te yaşamını yitiren, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, tüm yurtta olduğu gibi Aliağa’da da bir dizi etkinlikle anıldı.

10 Kasım Mustafa Kemal Atatürk’ü anma günü kapsamında Aliağa’da hüzün dolu bir program organize edildi. Program kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı önünde protokol üyeleri ve vatandaşlar toplandı. Programa; Kaymakam Zekeriya Güney, Garnizon Komutanı Faruk Altun, Belediye Başkanı Serkan Acar, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet İmir, İlçe Jandarma Komutanı Yusuf Can Gökgöz, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Ömür Avcı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayati Yavuz, İlçe Müftüsü Ramazan Coşkun, siyasi partilerin ilçe temsilcileri, daire amirleri, kurum müdürleri, oda başkanları, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katılım gösterdi. İlk olarak Cumhuriyet Meydanı’nda bulanan Atatürk Anıtı’na saat 09.00’da sırasıyla Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenk sunumu gerçekleşti. Ardından Petkim, Tüpraş ve gemilerin verdiği siren sesi ile aynı zamanda "Ti" işaretiyle 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından İstiklal Marşı hep bir ağızdan okundu. İstiklal Marşı bitiminde bayraklar yarıya indirilip, gün batımında tekrar göndere çekildi.

“Kutlu tininiz şad, otağınız uçmağ olsun”

Buradaki törenin ardından HABAŞ Hamdi Başaran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda bir program gerçekleştirildi. Program öncesi saygı duruşunda bulunulup ardından İstiklal Marşı okundu. Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmak üzere Cumhuriyet İlkokulu Müdürü Zehra Tuba Kabakçıoğlu sahneye davet edildi. Kabakçıoğlu, “Bugün yine bir 10 Kasım günü. Tüm dünyanın önünde saygıyla eğildiği ve kendisinden gurur dolu cümlelerle bahsettiği, o gencecik haliyle ve sonsuz bir imanla Anadolu topraklarını milletine vatan yapan ömrünü bu uğurda vakfeden Gazi Mustafa Kemal Paşa’yı derin bir minnetle anmak için bir kez daha bir aradayız.” Dedi. Kabakçıoğlu konuşmasına Mustafa Kemal Atatürk’e seslenerek devam etti. Tuba Kabakçıoğlu, “1938 yılının Kasım ayından bu yana hüzünle titreyen kalplerle ve sonsuz bir minnetle anıyoruz sizi. En büyük eserim dediğiniz Cumhuriyet bugün yüz yaşında ve nice yüz yıllar var olsun. Kabriniz Fatihalarımızla nur olsun. Kutlu tininiz şad, otağınız uçmağ olsun.” ifadelerini kullandı.

Zehra Tuba Kabakçıoğlu’nun konuşmasının ardından Cumhuriyet İlkokulu Öğretmenlerinin ‘Bir Resim Yap’ isimli şiir sunumu gerçekleşti. Daha sonra Cumhuriyet İlkokulu çocuk korosu sahne aldı. Ardından Atatürk’ün hayatını anlatan ‘Sesler’ isimli sunum gerçekleştirildi. Daha sonra 10 Kasım konulu yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyeleri tarafından takdim edildi. Son olarak Aliağa Engelliler Rehabilitasyon Derneği öğrencileri ‘Mendilimin Yeşili’ adlı türküyü seslendirdi.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler