25 Haziran 2024, Salı

B sınıfı ehliyetle 125 cc motosiklet kullanılabilecek

12 Şubat 2024, Pazartesi 06:45

     


Resmi Gazete'de yer alan yönetmelikle birlikte en az 2 yıllık B sınıfı ehliyete sahip olan vatandaşlar 125 cc'ye kadar olan motosikletleri kullanabilecek.

Resmi Gazete'de yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'e göre B sınıfı sürücü belgesi ile her türlü ticari faaliyette kullanılan motosikletler hariç olmak üzere A1 sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilen motosikletler de kullanılabilecek.

En az 2 yıllık B sınıfı ehliyet gerekiyor

Deneyim bakımından en az 2 yıllık B sınıfı geçerli sürücü belgesine sahip olmak, gereken sağlık şartlarını taşımak ve daha önce sürücü belgesi geçici veya daimi olarak geri alınmamış olmak koşullarıyla belirlenen direksiyon eğitimi dersini tamamlayarak uygulama sınavında başarılı olunması ve buna dair Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) düzenlenen A1 sınıfı sertifikanın sürücü belgesi sistem kayıtlarına işlenmesi halinde 125 cc'ye kadar olan motosikletler kullanılabilecek.

Sistem kayıtlarına gerekli kod eklenmesi yeterli olacak

Bunun için sürücü belgesi sistem kayıtlarına gerekli kod eklenmesi yeterli olacak, sürücü belgesi üzerine kod yazılmasına gerek olmayacak. Söz konusu kişiler istemeleri halinde 2 yıl içerisinde sertifikalarını sürücü belgesine işletebilecek.

(HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler