25 Haziran 2024, Salı

İşçiler: Vergide adalet istiyoruz!

12 Şubat 2024, Pazartesi 06:47

     


Petrol-İş Sendikası Aliağa Şubesi, “Vergide Adalet” ve “Enflasyonla Mücadele” talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi.

Petrol-İş Sendikası Aliağa Şubesi, “Vergide Adalet” ve “Enflasyonla Mücadele” talebiyle Demokrasi Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Gerçekleştirilen basın açıklamasına sendika yönetimi ve sendika üyesi işçilerin yanı sıra bazı siyasi partilerin başkanları ve temsilcileri de katıldı. Petrol-İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı Hasan Toptan, gerçekleştirilen basın açıklamasında, ülkenin en önemli işçi havzalarından birisi olan Aliağa’da gecelerini gündüzlerine katarak çalıştıklarını belirterek, “Alın terimizle kazanıyor, daha iyi bir gelecek ve insanca bir yaşam istiyoruz.” Dedi.

“Enkazı emekçilerin sırtına yüklemek istiyorlar”

Her yeni günün bir öncekini aratır hale geldiğini, ekonomik sıkıntıların faturasının yine ücretliye, işçiye çıkarılmaya çalışıldığını vurgulayan Toptan, “Emekçinin hakları tırpanlanırken, işçi düşmanı bu politikaların ekonomiyi bir çıkmaza sürükleyeceğini hep söyledik. Sermaye yanlısı uygulamaların sorunlara çare olamayacağını vurguladık. Yıllardır işçiyi ve sendikaları dinlemeyenler, şimdi enkazı emekçilerin sırtına yüklemek istiyorlar. Fedakârlığı yine biz işçilerden bekliyorlar. Enflasyon rekor üzerine rekor kırıyor. Gerçeği yansıtmayan TÜİK fiyat istatistikleri bile, bu gerçeği gizleyemez oldu. Mızrak çuvala sığmıyor. Son dört yılda resmi rakamlarla dahi fiyatlar 4 katına çıktı. Gıda fiyatları 5’e katladı. Durumun gerçekte daha vahim olduğunu ise hepimiz görüyoruz, yaşıyoruz. En temel ihtiyaç maddelerine zam üstüne zam geliyor. Dünyada gıda fiyatları düşerken, ülkemizde artmaya devam ediyor. Gıda dışında, giyim, ısınma ve barınma harcamalarına yetişmek artık mümkün değil.” Diye konuştu.

“Yükselen vergi kesintileriyle kayıplarımız daha da artıyor”

Ev satın almanın hayal olduğu ülkemizde, kirada oturmanın dahi lüks hale geldiğini söyleyen Hasan Toptan, “Kira fiyatlarının en hızlı arttığı şehirlerin başında İzmir geliyor. Aliağa’da da kiraların katlanarak yükseldiğine ve işçi ücretleriyle karşılanamaz seviyeye geldiğine şahit oluyoruz. Sosyal devlet ilkesi, temel hakların tüm vatandaşlara sağlanmasını gerektirir. Gereği yapılmalı, ücret geliriyle yaşayan işçilerin alım gücünü arttıracak önlemler derhal devreye sokulmalıdır. Gıda gibi temel ihtiyaç maddelerinde fiyat kontrolleri getirilmeli, ısınma ve barınma gibi konularda ücretlileri destekleyecek politikalar yapılmalıdır. Ancak bunun tam tersi yapılmakta, vergi sisteminde yanlışlarda ısrar edilmekte ve yükselen vergi kesintileriyle kayıplarımız daha da artmaktadır.” İfadelerini kullandı.

“Bizim gelirimiz azalırken şirketlerin kasaları doluyor”

Toptan, 2024 yılı için geçerli olacak gelir vergisi dilimlerinin enflasyonun da altında bir oranda güncellendiğini, ilk vergi dilimi sınırının brüt asgari ücretin 5 buçuk katına kadar gerilediğini söyledi. 2002 yılında bu sınır asgari ücretin 17 katıyken, yıllar içerisinde düşürüldüğünü ve ücretlilerden daha fazla gelir vergisi alınmaya başlandığını ifade eden Toptan, “Bu sorun her yıl katmerlenmekte, işçiler birer bordro mahkûmu haline gelmektedir. Aynı dönemde, sermaye kesimine sayısız vergi affı çıkarıldı, teşvik ve desteklerle işverenler adeta ihya edildi. Holdingler, şirketler kâr rekorları kırıyor. Bizim gelirimiz azalırken, şirketlerin kasaları doluyor. İşçinin üzerindeki vergi yükü alınmalı, fahiş kâr elde eden sermayedarlar daha fazla vergilendirilmelidir.” Dedi.

“Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir”

İşçinin, emekçinin bunca ağır sorunu varken, kıdem tazminatı üzerinden yine hesap yapılmaya başlandığını kaydeden Hasan Toptan, “Geçtiğimiz aylarda Orta Vadeli Program’da dolaylı olarak yer alan kıdem tazminatı fonu, bizzat hükümet yetkilileri tarafından yeniden gündeme getirildi. İşverenlerin de katkı vereceği Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi’nde oluşacak fon ile kıdem tazminatı fonunun birleştirilmesi amaçlanıyor. İşverenlerin yarım asırlık rüyası olan kıdem tazminatı fonu, bu kez Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi paketi içinde sunulmaya çalışılıyor. Oysa kıdem tazminatında kaybımız zaten büyüktür. 2000’li yılların başında sigorta tavanı ile kıdem tazminatı tavanı aynı seviyedeydi. Bugün kıdem tazminatı tavanı SGK tavanının neredeyse beşte birine düştü. Artık kıdem tazminatı ile değil ev araba almak dahi hayal oldu. Buradan bir kez daha vurguluyoruz. Kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir, bu hakkımızda daha fazla kayba tahammülümüz yoktur.” Diye konuştu.

“Adil bölüşüm talep ediyoruz”

Enflasyonla mücadele adı altında yeni bir kemer sıkma programını asla kabul etmediklerini ifade eden Petrol - İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı Hasan Toptan, açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı, “İşçinin kemerinde sıkacağı delik kalmadı.  Yeni vergilerle işçinin üzerine basarak, esnekleşme ile sömürüyü arttırarak, kıdem tazminatı fonu ile patronlara yeni kaynak arayışına girerek, enflasyonla mücadele edemezsiniz. Enflasyonla mücadeleye, işçinin alım gücünü desteklenerek, vergide adalet sağlanarak ve sermaye gelirleri daha fazla vergilendirilerek başlanabilir. İşçinin ve emekçi kardeşlerimizin talebi bellidir: Ürettiğimiz değerden payımızı almak istiyoruz. Adil bölüşüm talep ediyoruz. Hayat pahalılığı karşısında daha fazla fedakârlık etmemiz mümkün değildir. Hakkımızı ve alın terimizin karşılığını istiyoruz.  Hükümet ve işverenler sesimizi duymalı, emeğimizin karşılığı verilmeli, işçinin, emeğiyle geçinen halkımızın alım gücünü destekleyici politikalar izlenmelidir. İşte buradayız. Meydanlardayız. Haklarımıza ve alın terimize sonuna kadar sahip çıkacağız!”

(VOLKAN GÜNDÜZ)

 

 

 

 

 

 

 

  
Son Eklenen Haberler