131019098
11 Aralık 2023, Pazartesi

ALİAĞA MEGA HAFIZA’DAN BÜYÜK BAŞARI

12 Eylül 2017, Salı 06:33

     


Memoriad 2017 Türkiye Open Mental Aritmetik Şampiyonası 10 Eylül 2017 Pazar günü Ankara Doktorlar Koleji'nde gerçekleştirildi. 8 öğrenci ile şampiyonaya katılan Aliağa Mega Hafıza Dahi Çocuk Merkezi, Türkiye birinciliğinin yanı sıra farklı yaş gruplarında ilk 20’de aldığı derecelerle Aliağalıları gururlandırdı.

Memoriad 2017 Türkiye Open Mental Aritmetik Şampiyonası 10 Eylül 2017 Pazar günü Ankara Doktorlar Koleji'nde gerçekleştirildi. Yarışmaya Kazakistan, Kırgızistan, KKTC ve Türkiye'den ülkelerinin en iyisi olan 5 ile 12 yaş arasındaki 160 zihinsel sporcu katıldı. Aliağa’da 4 yıldır hizmet veren Mega Hafıza Dahi Çocuk Merkezi de şampiyonaya 8 öğrenci ile katılarak büyük başarı ile döndü. Aliağa Mega Hafıza Dahi Çocuk Merkezi, 5 yaş grubunda Türkiye birincisi, 6 yaş grubunda Türkiye ikincisi, üçüncüsü, dördüncüsü ve beşincisi, 7 yaş grubunda Türkiye yedincisi, 8 yaş grubunda Türkiye on üçüncüsü, 11 yaş grubunda da Türkiye yedincisi çıkardı.

8 ÖĞRENCİ DE BAŞARIYLA DÖNDÜ

Şampiyona sonrası elde ettikleri başarı ile ilgili açıklamalarda bulunan Aliağa Mega Hafıza Dahi Çocuk Merkezi Kurucusu Akgül Barutçu, Aliağa’da 4 yıldır hizmet verdiklerini, daha önceki 3 yıl da olimpiyatlara katılarak güzel dereceler elde ettiklerini, ancak bu yılki başarılarının daha yüksek olduğunu belirtti. Barutçu, “Mental Aritmetik Şampiyonası’na Türkiye’nin her yerinden 5 ile 12 yaş arası öğrenciler katıldı. Hatta yurt dışından gelenler de oldu. Kazakistan, Kırgızistan ve KKTC’den de öğrenciler vardı. Dünya çapında bir yarışma oldu diyebiliriz. Biz Aliağa’dan 8 öğrenci ile gittik. 5 öğrencimiz ilk 5’e girdi. 2 öğrencimiz kendi yaş kategorisinde 7. oldu, bir öğrencimiz 13. oldu. 8 öğrencimiz de ilk 20’ye girdi. 5 yaş grubunda bir öğrencimizin Türkiye birincisi olması bizi ayrıca gururlandırdı. Öğrencimiz ulusal kanalların haber bültenlerinde de yer aldı.” dedi.

“MUTLUYUZ, GURURLUYUZ”

Yarışmada öğrencilerin 1,2,3 ve 4 basamaklı sayıları parmakları ile mega aritmetik yöntemi denilen yöntemle topladıklarını ve bunu saliselerle yaptıklarını vurgulayan Barutçu, “Birinci olan öğrencimiz 0,1 salisede 1 basamaklı sayılardan oluşan 50 tane işlem yaptı. Kağıt kalem kullanmadan, tamamen zihinsel. Bize gelen öğrencilerin çok zeki olmaları gerekmiyor. Biz zaten onlara verdiğimiz tekniklerle zeka düzeylerini arttırabiliyoruz. Verdiğimiz eğitim zihinsel gelişim programı. Ankara’daki başarı bizim için gayet güzel oldu. İnşallah bundan sonrasın hem onlar hem de bizim için daha güzel olur. Öğrencilerimizin hepsinin çok güzel dereceler almasında katkısı olan mesai arkadaşlarıma, emek veren bütün Mega Hafıza Ailesi çalışanlarına, her daim yanımızda olan ve bizi sonuna kadar destekleyen sevgili velilerimize çok teşekkür ederim. Çok mutluyuz ve gururluyuz. Başarıları daim olsun.” diye konuştu.

YARIŞMADAN DERECEYLE DÖNEN ÖĞRENCİLERİN İSİMLERİ ŞÖYLE:

5 yaş grubu Türkiye birincisi TUANA KORKUNÇ

6 yaş grubu Türkiye İkincisi BUĞLEM YÖRÜK, Türkiye Üçüncüsü RAMAZAN ÜNLÜ, Türkiye dördüncüsü KEREM ÇELEBİ, Türkiye beşincisi BERAT ULAŞ,

7 yaş grubu Türkiye yedincisi AYŞE ECEM RENDECİ,

8 yaş grubu Türkiye on üçüncüsü BUSE ONGÜN,

11 yaş grubu Türkiye yedincisi MUSA ŞİMŞEK

(HABER: VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler