131019098
11 Ağustos 2022, Perşembe

CÜRUF DEPOLAMA SAHASI KAPATILDI

12 Ekim 2021, Salı 06:45

     


Foça’nın Ilıpınar, Kozbeyli ve Yeniköy Mahalleleri arasındaki ormanlık alanda bulunan ve Aliağa’daki demir çelik üretim tesislerinin cüruf depolama sahası olarak kullanılan tesis, İzmir Büyükşehir Belediye Encümeni’nin kararıyla faaliyetten men edildi. Karar yıllardır tesisin kapatılması için mücadele eden çevrecileri ve Foçalıları mutlu etti.

Foça’ya bağlı Ilıpınar Mahallesi Gölyüzü Mevkii’ndeki saha, yeraltı suları ile havayı kirlettiği, tarım alanlarına ve insan sağlığına açıkça zarar verdiği ve yangınlara neden olduğu iddialarıyla yapılan geniş kitle eylemleriyle sık sık gündeme geliyordu. Konu ile ilgili olarak halkın ve çevre platformlarının tepki eylemlerinin yanı sıra çok sayıda dava da açılmıştı. Son olarak 12 Ağustos 2021 tarihinde sahanın kenarından başladığı iddia edilen yangında 25 hektara yakın ormanlık alan kül olmuş, alevler başta 500 metresine kadar yaklaştığı Yeniköy Mahallesi yerleşim yerleri olmak üzere Kozbeyli ve Ilıpınar mahalleleri için büyük tehdit oluşturmuştu. İzmir Büyükşehir Belediye(İBB) Encümeni gelen tepkiler ve yapılan tespitler sonrası 7 Ekim 2021 tarihli toplantısında sahanın faaliyetten men edilerek kapatılmasına karar verdi. Kararda tesisin sunduğu bilgi ve belgelerin aksine geri dönüşüm değil bertaraf amaçlı depolama yaptığına, işyeri açma ve çalışma ruhsatı bulunmadığına da dikkat çekildi.

ÇALIŞMA RUHSATI YOK

7 Ekim 2021 tarih ve 723 sayılı İBB Encümen kararında; “İzmir İli, Foça İlçesi Kozbeyli Köyü sınırları içerisinde eski 428,429, 454 parseller - yeni 1216, 1217 parsellerde yer alan, bugüne kadar sunduğu bilgi-belge ve taahhütlerinin aksine cürufun nihai bertarafı amaçlı depolama yaptığı, yangınlara ve bölgenin çevresel sorunlarındaki artışa sebebiyet verdiği tespit edilen, 1. Sınıf Gayri Sıhhi Müessese kapsamında kalan ve işyeri açma ve çalışma ruhsatı bulunmayan, mevcut haliyle çevre ve insan sağlığı açısından sakınca teşkil eden Egedemir Demir Geri Kazanım Mad. Petrol Nak. Tur. İnş. Taah. Paz. San. Tic. Ltd. Şti.'ne ait cüruf depolama tesisinin faaliyetten men edilerek kapatılması hk. Aynen Kabulüne.” ifadelerine yer verildi.

10 YIL ÖNCE VERİLEN YANLIŞ KARARDAN DÖNÜLDÜ

Tesisin kapatılması için büyük çaba gösteren Foça Çevre ve Kültür Platformu (FOÇEP) Sözcüsü Bahadır Doğutürk kararın 10 yılı aşkın bir süredir gösterilen çabaların sonucu olduğunu söyledi. Bahadır Doğutürk; “Bu karar 10 yılı aşkın bir süredir gösterilen çabaların sonucudur. Yıllardır dile getirdiğimiz haklı mücadele sonucunda İzmir Büyükşehir Belediyesi önceki dönemde verilmiş olan yanlış karardan dönerek önemli bir karara imza atmıştır. Karar gerekçeleri çok açık bir şekilde dile getirilmiş olup, geri dönülmez bir karardır. İzmir BŞB’ nin himayesinde kurulmuş olan Aliağa ve Çevresi Sanayi Envanter Çalışması ve Araştırma Komisyonu’nda defalarca dile getirilerek sürecin hızlanması sağlanmıştır. Emeği geçen herkese şükranlarımızı sunarız. Şimdi bunca yıllık mücadelenin haklı gururunu yaşarken bu kararın derhal uygulanması için takipçisi olacağız. Aliağa temizlenmeden İzmir temizlenemez.” Dedi.

“BÖLGENİN KANAYAN YARASINI DURDURDUK”

İzmir Büyükşehir ve Foça Belediye Meclis Üyesi Hakan Barçın da yıllardır verilen mücadelenin encümen kararıyla başarıldığına dikkat çekti. Hakan Barçın; “Foça’nın ve bölgenin kanayan yarasını durdurduk. Yıllardır benimde içinde bulunduğum sivil toplum kuruluşlarına, Foça ve Büyükşehir Belediye Başkanlarımıza, kararın alınmasında çabaları olan bürokratlarımıza teşekkür ederim.” Dedi.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler