131019098
19 Ocak 2021, Salı

10 YILDA 64 KİŞİ İŞ KAZALARINDA HAYATINI KAYBETTİ

13 Ocak 2020, Pazartesi 06:25

     


İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim ve Araştırma Derneği (İSGARD) Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Baykal geçtiğimiz günlerde Tüpraş’ta gerçekleşen ölümlü iş kazasıyla ilgili açıklamada bulundu. Baykal açıklamasında Aliağa’da 10 yıl içerisinde 64 kişinin iş kazası sonucu hayatını yitirdiğini vurguladı.

İSGARD Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Baykal Aliağa Tüpraş Rafinerisinde geçtiğimiz günlerde meydana gelen ölümlü iş kazasıyla ilgili açıklama yaptı.

“Tek başına kanunlar iş kazalarından korumuyor”

Baykal açıklamasında, “ Gün geçmiyor ki bir iş kazası daha yaşamayalım. Aliağa Tüpraş Rafinerisi Teknik Emniyet birimi çalışanı Murat Erem’ i kullandığı itfaiye aracının devrilmesi sonucu üzücü bir kaza ile kaybettik. Hastaneye giderek hem olay ile ilgili bilgi aldık hem de ailesinin acısına ortak olduk. Yaşadıkları acı tarif edilir gibi değildi. Gencecik çocukları artık hayatta yoktu. Yakın zamanda Ankara’ da çalışan meslektaşımız Yüksel Erdoğan Alayoğlu (İsg Uzmanı) çalıştığı firmada yüksekten düşerek bir iş kazası sonucu hayatını kaybetti. Aliağa’ da yaptığımız araştırma sonucunda son 10 yıl içerisinde 64 vatandaşımızın iş kazası sonucu öldüğünü görmüş, sonuçtan irkilip bir plan çerçevesinde faaliyetlerimize başlamıştık. Geldiğimiz noktada ölümler hız kesmeden devam etmektedir. Kazalar, ölümler dursun diye haykıran bir mesleğin mensupları dahi iş kazalarından ölüyor. Bir kere daha öğrendik ki tek başına kanunlar bizleri iş kazalarından korumuyor. İş güvenliği kültürünün oluşturulmadığı, eğitimlerin -mış gibi verildiği, doğru dürüst denetlenmeyen, her kafadan ses çıkan ucube bir sistem yeterli değildir. Emin olduğumuz şudur ki; yine tedbirler alınmayıp, nedenleri araştırılmadan konu “kader” diyerek Allah’ a havale edilecektir. Bizler tüm gücümüzle iş kazaları azaltabilmek adına eğitimlerimize, seminerlerimize, isg projelerimize, iş güvenliği kültürü oluşturma faaliyetlerimize hız kesmeden devam edeceğiz. İSGARD Yönetim Kurulu olarak; hayatını kaybeden arkadaşlarımıza Allah’ tan rahmet, sevenleri ve yakınlarına sabır diliyoruz.” Şeklinde konuştu.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler