22 Haziran 2024, Cumartesi

Yardımlar her geçen gün büyüyor

13 Şubat 2023, Pazartesi 06:14

     


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin afet bölgesi için başlattığı destek çalışmaları artarak devam ediyor. Depremlerin yaşandığı felaket bölgesine beş günde 134 tır, 106 kamyon, 3 uçak ve 2 gemiyle yardım ulaştırıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 10 ili etkileyen deprem sonrasında bölgeye destekleri artarak sürüyor. Bölgeye 134 tır, 106 kamyon, 3 uçak ve 2 gemi deprem bölgesine sevk edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin topladığı yardımları bölgeye götürmek üzere Aliağa’dan kalkan gemi, İskenderun Limanı'na gönderildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden 500 üzerinde personelin görev yaptığı deprem bölgesindeki personel sayısı ise kısa süre içinde 1000’e ulaşacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile birlikte yeniden bölgeye gitti.

481 bin battaniye gönderildi

Deprem bölgesine şu ana kadar 481 bin 500 battaniye, 11 bin 200 yorgan ve yastık, 837 bin 731 parça giyim malzemesi, 17 bin hijyen paketi, 8 bin 500 paket hijyenik ped, 21 bin gıda paketi, 30 bin 500 bebek bezi ve maması, 600 bin litre içme suyu, 850 çadır, 9 bin soba ve ısıtıcı, 113 ton yakacak, 65 jeneratör ilk yardım malzemesi, çadır, mat, uyku tulumu, ayakkabı, tıbbi malzeme, tekerlekli sandalye gibi tonlarca insani yardım malzemesi gönderildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı “Umut Hareketi” ile “Bir Kira Bir Yuva” dayanışma kampanyalarına yurt içinden ve yurt dışından bağışlar artarak sürüyor. Gaziemir Fuar İzmir, Kültürpark Celal Atik Spor Salonu ile Çankaya'daki APİKAM'ın bahçesinde yurttaşlardan gelen insani yardım malzemelerinin paketlenme ve yükleme çalışmaları da aralıksız devam ediyor.

Ekipler sahada

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ekipleri sahada iş makineleri ve araçlarla arama kurtarma çalışmalarına da katılıyor. Günde 10 bin kişilik yemek üreten mobil mutfak da faaliyette. Büyükşehir Belediyesi’nin komuta kontrol aracında mobil internet ve mobil şarj istasyonu da kuruldu. İhtiyaç olunan noktalarda çadır alanları oluşturuldu, mobil tuvaletler kuruldu. Su sorunu yaşanan bölgelerde de çalışmalar başlatıldı. Depremin yaralarını sarmak için ESHOT, İZFAŞ, İZELMAN ve Zabıta çalışanlarından oluşan 71 kişilik teknik ekip de Hatay’da, İzmir Büyükşehir Belediyesi Koordinasyon Merkezi'nin kuruluş çalışmalarında görev yapacak.

Yardım gemisi İskenderun’a ulaştı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin topladığı yardımları bölgeye götürmek üzere Aliağa’dan kalkan gemi İskenderun Limanı'nda yük tahliyesini gerçekleştirdi. Malzemeler 5 tır ve 5 kamyon ile Hatay Koordinasyon Merkezi'ne sevk edildi.

Afet bölgesine koordinasyon merkezleri

İzmir Büyükşehir Belediyesi afet bölgesindeki depremler sonrasında Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Osmaniye’de koordinasyon merkezi oluşturuyor. Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman, Osmaniye illerinde bu koordinasyon merkezlerinin başına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından görevlendirme yapıldı. Buna göre Hatay'da Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, Kahramanmaraş'ta Eshot Genel Müdür Yardımcısı Kerim Özer, Adıyaman'da Egeşehir Yapı Planlama A.Ş. Genel Müdürü Ekrem Tükenmez, Osmaniye'de İzbeton A.Ş. Genel Müdürü Heval Savaş Kaya, genel müdür yardımcıları Mehmet Alphan Bozan ile Hüseyin Şimşek koordinatör olarak görevlendirildi.

(SERKAN SELİNGİL)  
Son Eklenen Haberler