131019098
16 Ağustos 2022, Salı

12 MART ANMA PROGRAMI YAPILDI

13 Mart 2020, Cuma 06:55

     


12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü nedeniyle Aliağa Özel Fen Bilimleri Okulu salonunda tören düzenlendi.

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma günü programına İzmir Vali Yardımcısı ve Aliağa Kaymakam Vekili Fatih Kızıltoprak, Aliağa Garnizon Komutanı Faruk Altun, Belediye Başkanı Serkan Acar, İlçe Jandarma Komutanı Rıfkı Kulaksız, Aliağa Cumhuriyet Başsavcısı Hikmet Salman, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Bayhan, Aliağa Müftüsü Süleyman Demiryürek, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları ve öğrenciler katılım gösterdi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören Ortaokul Bölüm Başkanı Zerrin Karacan’ın günün anlam ve önemini belirten konuşması ile devam etti. Program, öğrencilerin şiir sunumları, Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan belgeselin barkovizyona yansıtılması, öğrenciler tarafından sahnelenen müzikal oratoryo gösterisi ve tiyatro gösterimi ile son buldu.

“Mehmet Akif Ersoy, önemli bir şahsiyettir”

Törene katılan İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Bayhan, “Milli mücadele yıllarının en ateşli olduğu dönemde milletimizi ayağa kaldıracak, birlik ve beraberliğimizi pekiştirecek bir milli marş gereksinimi duyulmuş ve açılan yarışmayla 12 Mart 1921 günü 724 şiir arasından İstiklal Marşımız seçilmiştir. Milli mücadelede ülkenin kırık dökük her köşesinde dalga dalga yankılanan, milli azmi ve imanı şahlandıran, milletimizin özgürlük umudunu yeşerterek ilham kaynağımız haline gelen İstiklal Marşı, aynı misyonu bugün de sürdürmektedir. İstiklal Marşı, Kurtuluş Savaşı'nın en çetin döneminde milletimize moral ve cesaret kaynağı olmuş. Milletimizin yeniden doğuşunu tarif eden bir abide olmuştur. Türkiye'nin sahip olduğu eşsiz birikimle tarihi, coğrafi ve kültür değerleri ile güçlü medeniyetimizin yetiştirdiği büyük şahsiyetler ve onların bize bıraktığı eşsiz miras bizler için en önemli zenginliktir. Mehmet Akif Ersoy, sadece büyük bir şair değil, aynı zamanda kendini, milletinin, vatanının istiklal ve istikbal mücadelesine adamış bir dava adamı, önemli bir şahsiyettir. Bu büyük şairimizin eserleri, bugün de milletimizin duygularına tercüman olmaya devam etmektedir. Bu duygularla İstiklal Marşımızın TBMM'de kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u 99. anma gününde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatan şairi Mehmet Akif Ersoy'u ve aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizi, rahmet ve minnetle anıyorum." İfadelerini kullandı.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler