131019098
22 Eylül 2021, Çarşamba

EĞİTİM SENDİKALARINDAN ‘AŞI YAŞATIR’ AÇIKLAMASI

13 Nisan 2021, Salı 06:55

     


Eğitim-Sen, Eğitim-İş ve Türk Eğitim Sen’in Aliağa İlçe Temsilcilikleri ‘Aşı Yaşatır’ sloganıyla basın açıklaması düzenledi.

Eğitim-Sen, Eğitim-İş ve Türk Eğitim Sen Aliağa Temsilciliği, Demokrasi Meydanı’nda, ‘Eğitimciyiz Risk Altındayız’ konulu ortak basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasını Eğitim İş Sendikası Aliağa Temsilcisi Emre Kara, Eğitim Sen Aliağa Temsilcisi Yalçın Aydın, Türk Eğitim Sen Aliağa Temsilcisi Harun Okkay okudu. Açıklamada, “Eğitim – Öğretim alanında ilçemizde faaliyet gösteren üç sendikanın birleşimiyle bir araya geldik. Pandeminin ülkemizde görülmesinden bu yana toplum olarak çok zorlu bir dönemden geçerken bir de iktidarın ekonomik, sosyal ve siyasal alanda tam bir tıkanmayı yaşaması halkımızın gelir düzeyinin düşmesine, daha fazla yoksullaşmasına ve işsizleşmesine yol açmıştır. İş ve aş sorunu her alanda eşitsizlikleri arttırmıştır. En temel ihtiyaçlar olan beslenme, barınma, sağlık ve eğitim, toplumumuz açısından çözüm bekleyen sorun alanlarına dönüşmüştür.” Denildi.

“Öğrencilerimizin ihtiyaçları karşılanmadı”

Eğitim hakkı, pek çok uluslararası belgede diğer insan haklarının ön koşulu olarak yer aldığının belirtilerek devam edilen açıklamada, “ Eğitimin temel bir insan hakkı olması, kamusal sorumluluğu, yani devletin herhangi bir ayrım gözetmeden herkese, nitelikli eğitimi parasız olarak sunmasını ve eğitim için gerekli olan kaynakların devlet tarafından karşılanmasını gerektirmektedir. Ancak eğitime yeterli bütçe ayrılmadığı da bilinen ve sıkça dile getirdiğimiz bir durumdur. Uzaktan eğitim uygulamaları hayata geçirildiğinde milyonlarca yurttaşımız ekonomik koşulları yeterli olmadığı için çocuklarına gerekli ortamları yaratamamıştır. Bilgisayar, tablet ve internet gibi olanaklar oldukça sınırlı kalmış ve öğrencilerimizin ihtiyaçları karşılanmamıştır. Uzaktan eğitim, öğrencilerimizin akranlarıyla sosyalleşerek öğrenmesinin, yeteneklerini topluluk içinde ilişkilenerek ve fark ederek geliştirmesinin önünde çok büyük bir engele dönüşmüştür. Öğrencilerimiz, öğretmenlerinin yol göstericiliğinden mahrum kaldıkları bir dönemi yaşamışlardır. Bütün bu olumsuzlukları gidermesi gereken iktidarın gerekli stratejiden, planlamadan ve niyetten yoksun olması milyonlarca öğrencinin eğitimden kopmasına yol açmıştır.” İfadeleri kullanıldı.

“İktidarın eğitim alanına ilişkin öncelik taşıyan bir aşı planlaması yok”

Bu gerekçelerle bütün tedbirler alınarak ve bu tedbirler için gerekli bütçe, kadro ve diğer tüm hazırlıklar yapılıp, yüz yüze eğitime bir an önce geçilmesi gerektiğini savunan temsilciler; eğitim hakkı mağduriyetinin bugün gelinen noktada yaşam hakkı mağduriyetine dönüşme tehlikesi olduğunu da belirterek açıklamaya devam etti. Açıklamada, “ Haftalardır yayınlanan “Yüz Yüze Eğitimde Vaka Tespit Tablosu” sendikalarımızın kendi olanakları ölçüsünde ulaştığı sınırlı verilerle oluşturulmaktadır. Bu sınırlı verilerle bile her geçen hafta vakaların artış göstermeye devam ettiğini, eğitim alanında salgın riskinin büyüdüğünü ve tedbirler bir an önce hızlandırılmazsa daha vahim tablolarla karşı karşıya kalınacağını göstermektedir. Yüz yüze eğitimin sağlıklı ortamlarda ve güven içinde yürütülebilmesi için duyduğumuz sorumluluğun bir gereği olarak, sendikalarımızın Sağlık Bakanlığı’na yaptığı başvuruya verilen yanıt göstermektedir ki iktidarın eğitim alanına ilişkin öncelik taşıyan bir aşı planlaması yoktur. Bu gelişme eğitimin geleceği açısından olduğu kadar öğretmen, öğrenci ve tüm eğitim bileşenlerinin yaşam hakkı açısından da vahim bir gelişmedir. Sosyal devlet anlayışının hiçbir yükümlülüğünü yerine getirmeyen iktidar, pandemi sürecinin en acil ihtiyaçlarını karşılamaktan uzaktır. Eğitime erişimdeki eşitsizlik, aşıya erişimdeki eşitsizlikle birleşmiş ve tüm eğitim bileşenleri çok ciddi bir salgın yükselişiyle karşı karşıya kalmıştır. İktidarı uyarıyoruz! Risk her zamankinden daha büyüktür ve ağır tablolarla karşı karşıya kalınmaması için bir an önce harekete geçilmelidir. Eğitim emekçilerine aşı yapılmaya derhal başlanmalıdır. Bu aynı zamanda öğrencilerimizin, velilerimizin ve tüm toplumun sağlığı için vazgeçilmez acil bir ihtiyaçtır.” Denildi.

“Halkımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz”

Aliağa’da son bir aylık zamanda pozitif vakaların açıklanmasıyla devam edilen açıklamada, “Aliağa İlçesinde son bir aylık zamanda 43 Öğrenci Pozitif 85 Öğrenci Temaslı 15 Öğretmen Pozitif 100’ün üzerinde Öğretmen Temaslı ve 1 Çalışan Pozitif İki anaokulu kapatılmış 1 sınıf ise karantinaya alınıp 1 İlkokul önlem olarak uzaktan eğitime başlatılmıştır. İlçemizde görev yapan Eğitim emekçilerinin mensubu olduğu Eğitim Sen, Eğitim İş ve Türk Eğitim Sen olarak, salgın sürecinde eğitimin görünmeyen yüzünü göstermeye ve halkımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz. Eğitimde derinleşen eşitsizliğe de aşıya ulaşımda yaşanan eşitsizliğe de sessiz kalmayacağız. Öğrencilerimize, velilerimize ve tüm halkımıza karşı duyduğumuz sorumluluk bilinciyle yüz yüze eğitimin sağlıklı ve güven içinde yürütülebilmesi için aşının bir an önce başlaması ve tüm tedbirlerin alınması ısrarımız devam edecektir.” İfadeleri kullanıldı.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler