131019098
17 Ocak 2021, Pazar

OTO YIKAMACILAR HAFTADA DÖRT GÜN ÇALIŞACAK

13 Mayıs 2020, Çarşamba 06:46

     


Bilim Kurulu’nca alınan kararlar çerçevesinde, su tüketiminde kontrollü kullanımın sağlanması amacıyla Büyükşehir Belediyesince alınan karar gereği İzmir ve ilçelerinde faaliyet gösteren oto yıkama iş kolundaki işletmeler çalışmalarına pazartesiden perşembeye kadar haftada dört gün devam edebilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin İklim Değişikliği ve Çevre Koruma Kontrol Dairesi Başkanlığının ilgili yazısında şu bilgilere yer verildi. “Belediyemiz çalışmalarına yön vermek üzere Başkanlığımızca oluşturulan Bilim Kurulunca alınan kararlar çerçevesinde Covid-19 salgınıyla mücadelede etkin şekilde iş ve işlemlerin yürütülmesi konusunda su tüketiminde kontrollü kullanımının sağlanması amacıyla, su tüketiminin yüksek olduğu oto yıkama yerlerinin faaliyetlerinin, salgınla mücadele sürecinde geçici olarak sınırlandırılmasının uygun olacağının değerlendirildiği belirtilmiş, bu kapsamda son olarak ilgi sayılı yazımızda ilçemiz sınırları dahilinde ruhsatsız oto yıkama yerlerinin faaliyetlerinin ivedilikle önlenmesi, iş yeri açma ve çalışma ruhsatlarına ilişkin yönetmelik hükümleri çerçevesinde (akaryakıt ve/veya otogaz satış istasyonu içi işletmeler dahil) 3. Sınıf GSM kapsamında kalan ruhsatlı oto yıkama yerlerinin ise, hafta içi en fazla 2 (iki) gün çalışacak şekilde faaliyet göstermeleri konusunda düzenlemelerin yapılması denetimlerinin sağlanması istenmişti. Ramazan Bayramı öncesi çalışma kısıtlamasının yeniden düzenlenmesi talep edilmiş, Başkanlığımızca söz konusu iş yerlerinin hafta içi en fazla 4 (dört) gün yani pazartesiden perşembeye kadar faaliyet göstermelerinin uygun olacağı değerlendirilmiştir.”

“Karar esnafımızda memnuniyet yarattı “

Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk, oto yıkamacıların çalışmalarının Ramazan Bayram öncesinde hafta içi en fazla 2 günden 4 güne çıkarılmasından memnun olduklarını dile getirdi. Berk “Daha önce belediye encümeninde alınan karar gereği ilçemiz sınırları içerisinde faaliyette bulunan oto yıkama iş kolundaki iş yerlerinin İ.B.B.B. İklim Değişikliği ve Çevre Koruma Kontrol Dairesi Başkanlığının ilgili yazılarına göre, salgınla mücadele sürecinde geçici olarak sınırlandırılmasının haftada en fazla iki gün faaliyet gösterilmesi uygun görülmüştü. Bu nedenle ilçemizde faaliyette bulunan oto yıkamaların Perşembe ve Cuma günleri çalışması, akaryakıt istasyonlarında bulunan oto yıkamacıların Pazartesi ve Salı günleri faaliyet göstermesini karar verilmişti. İzmir ve İlçelerimizin esnaflarımızın taleplerini İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından Büyükşehir Belediye Başkanlığına iletilmiş ve Ramazan Bayramı öncesi hafta içi pazartesiden perşembeye kadar 4 güne çıkarılması uygun görülmüş, bu karar esnafımızda memnuniyet yaratmıştır.” şeklinde konuştu

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler