131019098
12 Nisan 2024, Cuma

Aliağa ve Foçalı turizmciler bilgilendirildi

13 Temmuz 2023, Perşembe 06:46

     


Aliağa ve Foçalı turizmcileri bilgilendirmeye yönelik “Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı 1. Aşama Belgesinin alınması” süreci ve önemi hakkında toplantı gerçekleştirildi.

“Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı 1. Aşama Belgesinin alınması” süreci ve önemi hakkında Aliağa ve Foçalı turizmcilere yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı. Foça’da gerçekleştirilen toplantının soru cevap bölümünde söz alan turizmciler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iletilmek üzer yaşadıkları sorun ve zorlukları dile getirdiler. Toplantıya İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, Foça İlçe Müdürü Samir Büyükkaya, Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, bazı STK temsilcileriyle Aliağa ve Foça’daki turizm işletmelerinin yetkilileri katıldı.

Üç aşamada belgeleme

ETİK Başkanı Mehmet İşler’in toplantının içeriği konusunda açıklamaları ve hoş geldin konuşmasının ardından Kültür ve Turizm İzmir İl Müdürü Murat Karaçanta açıklamalarda bullundu. “Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı”nın 3 aşamada tamamlanacağını belirten Murat Karaçanta, “Türkiye’nin turizm hedeflerine ulaşması, mevcut turizm olanaklarının dünya çapında tanıtılması ve pazarlanması amacıyla küresel düzeyde turizm konseyi kriterlerine uygun belgelendirme süreci geliştirilmiştir. Kriterler her büyüklükteki işletmenin daha sürdürülebilir olması için temel yönergeleri içermekte ve işletmelerin Türkiye Turizmi’nin büyümesine katkıda bulunmasını amaçlamaktadır. Sürdürülebilir turizm programı Türkiye’nin de taraf olduğu Paris İklim Anlaşmasının gereklerinin yerine getirilmesine de katkıda bulunacaktır.” dedi.

“Her işletme 4 bin TL ücret ödeyecek”

“Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı”nın 31 Aralık 2023 tarihine kadar alınması zorunlu olan birinci aşama belgesinin alınması hakkında ayrıntılı bilgilendirme ise RoyalCert Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri A.Ş. Baş Denetçisi Elif Erkan tarafından yapıldı. Elif Erkan’ın görsellerle destekli bilgilendirme sunumu bir saati aşkın bir süre devam etti. Elif Erkan açıklamasında, turizmcilerin bakanlığın ilgili yayınlarında açıkça belirttiği tüm maddeleri tamamlayarak denetime hazır hale gelmesi gerektiğini, hazırlık aşamasında dilerlerse danışmanlık hizmeti alabileceklerini, denetim ve belge verme işleminin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kendileri dahil 11 özel belgelendirme ve denetleme şirketinin uzmanlarınca yapılacağını, hazırlanma sürecinde gereklerin yerine getirilmesinin yanı sıra denetleme şirketine yatak sayısı ne olursa olsun her işletmenin 4 bin TL ücret ödeyeceğini anlattı.

Turizmciler, sorunlarını dile getirdiler

Bilgilendirmenin ardından soru cevap bölümüne geçildi. Turizmciler, çok sayıda belge almak zorunda olduklarını, bunlar için çeşitli denetimlerden geçtiklerini, bu programa yönelik denetimin de öncelikle bakanlık yetkilileri tarafından ücretsiz olarak yapılmasını veya her işletmenin yatak sayısına göre ücretler ödemesini istediklerini dile getirdiler. Belge almak ve belgenin gereklerini yerine getiren bir işletme olarak devam etmek için kendilerinin dışında bazı kamu kurumları ve belediyelere düşen görevler olduğunu, ancak bunlardan yeterli ya da hiç hizmet alamadıklarını belirterek girişimde bulunulmasını talep ettiler. Bazı turizmciler ise iç pazarda ki daralmayla, ücret ve vergilerin bellerini büktüğünü, konaklama tesisinin neredeyse bütün hizmetlerini kendileri yapmak zorunda kaldıklarını buna rağmen işletmelerini kapatmak zorunda kalma aşamasına geldiklerini ifade ettiler. ETİK Başkanı Mehmet İşler ve Kültür ve Turizm İzmir İl Müdürü Murat Karaçanta sorun ve talepleri bakanlığa iletmek üzere not aldıklarını belirterek katılımcılara teşekkür ettiler. Toplantı Foça Tarihi konulu belgeselin izlenmesiyle tamamlandı.

(HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler