131019098
28 Kasım 2021, Pazar

"GEÇİNEMİYORUZ"

13 Kasım 2021, Cumartesi 07:00

     


Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, zamlara ve hayat pahalılığına karşı geçinemediklerini belirterek basın açıklaması yaptı.

Aliağa Demokrasi Meydanı'nda bir araya gelen Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, art arda gelen zamları, hayat pahalılığını "geçinemiyoruz" diyerek protesto etti. Asgari ücret tartışmalarının yoğunlaştığı günlerde, işçilerin emekçilerin zamlara direnecek gücünün kalmadığını dile getiren platform bileşenleri, "Tek adam rejimi, ‘Kapıcıların bile arabası var’, söylemiyle, açlığı, yoksulluğu, ülke ekonomisini getirdikleri yeri görmezden geliyor. Ama artık kral çıplak, kimsenin sizden bir beklentisi kalmadı" dedi.

“Ekonomi şahlanıyor diyorlar ama işsizlik, pahalılık şahlanıyor”

Açıklamayı platform adına okuyan Emekli-Sen Sabahattin Yeşiltepe, son günlerde elektrikten doğalgaza, temel tüketim malzemelerinden, eğitim masraflarına her şeye zam geldiğini ve işçilerin emekçilerin yaşamlarının zorlaştığına değinerek, “Ekonomi şahlanıyor diyorlar ama işsizlik, pahalılık şahlanıyor, faturalar, borçlar, zamlar şahlanıyor. Mızrak çuvala sığmıyor. Televizyonlarda, gazetelerde anlatılan pembe masallar artık kimseyi uyutamıyor: Alım gücümüzün düştüğünü her gün çarşıda, pazarda, markette yaşadıklarımızla biliyoruz. İşsizliğin arttığını artık hemen her evde olan işsizlerden, özellikle genç ve kadın işsizlerden görüyoruz" diye konuştu.

“İşçilerin patronundan daha yüksek vergi ödediği bir ülke”

İktidar yetkililerinin açıklamalarında yoksulluğu ve işsizliği görmezden geldiklerine değinen Yeşiltepe, "İşçilerin patronundan daha yüksek oranda vergi ödediği bir ülkede, vergileri bir gecede bir kararname ile sıfırlanan ayrıcalıklı şirketlerin, yurtdışına kaçırdıkları servetlerini biz görüyoruz ama örneğin savcılar görmüyor, devlet görmüyor. İŞKUR ve SGK kaynaklarından patronlara yapılan kıyaklar ortada iken, halkın geçimi için en ufak bir sosyal politika önlemi gündeme gelmiyor. İşsizlik rekor kırarken, işçilere ait olan İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarının çoğunun büyük bölümü patronlara aktarılırken, bir avuç ayrıcalıklının 3’er 4’er maaş aldığı, işe gitmeden maaş bağlandığı bir ülke haline geldik" dedi.

Birlikte mücadele çağrısı

İktidara seslenen Yeşiltepe, "Sermayenin çıkarlarını gözetmede hiçbir zaaf göstermediniz, ama emekçilerin artık dayanacak gücü kalmadı. Halk için bütçe istiyoruz. Halkın sağlığı ve refahını, gençlerin eğitimi ve geleceğini önceleyen bir ekonomik program bir an evvel hayata geçirilmelidir" diyerek taleplerini sıraladı. Doğalgaza, elektriğe, suya ve akaryakıta gelen zamların iptal edilmesi ve ÖTV'nin kaldırılması, asgari ücretin, 4 kişilik bir ailenin insanca yaşayacak bütün ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarını giderecek bir seviyeye çekilmesi ve vergiden muaf tutulması gerektiğini söyleyen Yeşiltepe, "Asgari taleplerimiz uğruna, bütün Aliağalıları, Aliağa’da örgütlü sendikaları, işçileri, memurları, emeklileri, çiftçileri, esnafı ve gençleri kendi taleplerimiz için birleşmeye ve mücadeleye çağırıyoruz" diyerek açıklamayı sonlandırdı.

(VOLKAN GÜNDÜZ) 
Son Eklenen Haberler