131019098
14 Mayıs 2021, Cuma

CHP’Lİ BAKAN’DAN ÇALTILIDERE’DEKİ PROJEYE TEPKİ

14 Şubat 2020, Cuma 06:26

     


TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, Aliağa Çaltılıdere Mahallesi’nde yapımına başlanan yat ve tekne imalat tesisi projesine tepki gösterdi. Bakan, sulak alanın hukuksuzca sulak alan olmaktan çıkarıldığını öne sürdü.

TBMM Çevre Komisyonu CHP Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, yaklaşık 10 yıl öncesine dayanan Çaltılıdere’de yat ve teknelerin yapımı, bakımları ve diğer ihtiyaçların temini için inşa edilecek Yat İmalat Yeri Projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Murat Bakan, “10 yıldır buraya bu projeyi yapmak istiyorlar. Hukuki dayanağını oluşturup harekete geçtiler. Önce sulak alanı hukuksuzca sulak alan olmaktan çıkardılar. Ardından bu bölgede yapılmak istenen proje için harekete geçtiler. Bu proje, yarattıkları fiili duruma hukuki kılıf uydurmalarının bir örneğidir.” dedi.

“Bakanlığı göreve çağırıyorum”

CHP’li Bakan, “İki yıl içinde alınan alelacele kararlarla sulak alan olmaktan çıkarılan bölgeyi yapılaşmaya açtılar. Ardından proje için ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı aldılar. Tüm doğa dernekleri, bu konuda uzman akademisyenler, bölgenin sulak alan olduğu konusunda hem fikir. Onlarca kuşa ev sahipliği yapan, sulak alan olan bu bölgede ÇED gereklidir. Bakanlığı göreve çağırıyorum.” diye konuştu.

“Sulak alanların korunması esastır”

Sulak alanların korunmasının kanuni bir zorunluluk olduğunu belirten Bakan, “Sulak alanın resmi olarak tanımlandığı mevzuat kapsamında yer alan Kara Avcılığı Kanunu’nun 4. maddesinde ‘Av ve yaban hayvanlarının beslenmesine, barınmasına, üremesine ve korunmasına imkân veren doğal yaşama ortamları zehirlenemez, sulak alanlar kirletilemez, kurutulamaz ve bunların doğal yapıları değiştirilemez’ hükmü bulunuyor. Bu hüküm, Çevre Kanunu ile birlikte sulak alanların korunması bakımından yasal anlamda çok kuvvetli bir düzenlemeye sahip. Biyolojik çeşitliliği barındıran en önemli ekosistemlerden biri olan sulak alanların korunmasının gerekli olduğu, sulak alanların koruma ve kullanım esaslarını belirleyen planlama aşamasında ilgili diğer kurumlarla birlikte çalışılması gerektiği kanunlarımızla ortaya koyulmuştur. Özellikle Çevre Kanunu’nun 9. maddesi sulak alanların sigortasıdır. İlan edilmiş Ramsar Alanları’nın gerek çevre düzeni planlarında gerek ilgili diğer fiziki planlarda korunan alan olarak gösterilmesi de kanunen zorunludur. Sulak alanların doğal yapılarının ve ekolojik dengelerinin korunması esastır. Sulak alanların doldurulması ve kurutulması yolu ile arazi kazanılamaz.” ifadelerini kullandı.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler