19 Haziran 2024, Çarşamba

İstiklal Marşımız 102 yaşında

14 Mart 2023, Salı 06:12

     


12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla, TÜPRAŞ Halk Eğitim Merkezi’nde program düzenlendi.

İstiklal Marşı’nın Kabulü’nün 102. yılında TÜPRAŞ Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen törende Milli Şair Mehmet Akif Ersoy da anıldı. Programa; Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney, Garnizon Komutanı Faruk Altun, Belediye Başkanı Serkan Acar, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet İmir, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Ömür Avcı, İlçe Jandarma Komutanı Yusuf Can Gökgöz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayati Yavuz, kurum müdürleri, siyasi partilerin ilçe başkanları ile temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

“Mehmet Akif, Milli Marşı Türk Milleti’ne armağan etti”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda Alp Oğuz Anadolu Lisesi Müdürü Ali Gürlek günün anlam ve önemi ile ilgili konuşma yaptı. Gürlek, konuşmasında, “İstiklal Marşı yazma fikri ilk defa Genelkurmay Başkanı İsmet İnönü tarafından ortaya atılmıştır. Çünkü Milli Mücadele döneminde Türk Toplumunu bir gaye etrafında toplayıp tek yumruk yapacak bir heyecana ihtiyaç vardı. O heyecan milli marş ile sağlanabilirdi. Ayrıca uluslararası konferans ve toplantılarda her milletin milli marşı okunurken Türk Milleti’nin bir marşı olmadığı için eksiklik yaşanıyordu. Bu sebeple İsmet İnönü’nün önerisi, Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey’in onayıyla bir İstiklal Marşı yarışması açıldı. İstiklal Marşı’nın yazımı tamamlandıktan sonra mecliste 6 marştan sonra Mehmet Akif’in şiiri okundu. Şiirin okunmasıyla mecliste büyük bir heyecan tufanı yaşandı. Şiir kürsüden defalarca okundu ve milletvekilleri ağlayarak birbirlerine sarıldılar. İstiklal Marşı meclis tarafından Milli Marş olarak kabul edilmesinin ardından yarışmanın birincisi için öngörülen 500 TL Mehmet Akif’e teklif edilmiş ancak büyük şair paranın fakir çocuk ve kadınlar vakfına bağışlanmasını istemiştir. Onuruna çok düşkün olan Mehmet Akif, Milli Marşı Türk Milleti’ne armağan etmişti. Bu sebeple tüm şiirlerini topladığı Safahat adlı eserine İstiklal Marşını almamıştır.” diye konuştu.

Programda, Alp Oğuz Anadolu Lisesi öğrencileri, 12 Mart Söz Korosunun hazırladığı oratoryo gösterisi sunuldu. Ardından İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma Yarışması’nda dereceye giren Sınav Koleji öğrencisi Öykü Yönal ve Alp Oğuz Anadolu Lisesi öğrencisi Zeynep Hüma Urk’a Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney ve Garnizon Komutanı Faruk Altun tarafından ödülleri verildi.

(SAMİYE ÖZTÜRK)  
Son Eklenen Haberler