131019098
23 Mayıs 2022, Pazartesi

YEŞİLTEPE, “ENGELLİLER HAFTASI BİR KUTLAMA HAFTASI DEĞİLDİR”

14 Mayıs 2022, Cumartesi 06:31

     


Emekli Sen Aliağa Şube Başkanı Sebahattin Yeşiltepe, ‘Engelliler Haftası’ kapsamında açıklamada bulundu. Yeşiltepe, “Engelliler Haftası bir kutlama haftası değildir” dedi.

Emekli Sen Aliağa Şube Başkanı Sebahattin Yeşiltepe ve yönetimi 10-16 Mayıs Engelliler Haftası sebebiyle açıklamada bulundu. Açıklamayı okuyan Yeşiltepe, “10-16 Mayıs Engelliler Haftası sığ kampanyalar ve göstermelik geçit törenleri haftası değil; dünya nüfusunun yüzde 15’ini oluşturan engellilerin ülkemizde kâğıt üstünde kalan haklarının gerçekten teslim edilmesi gerektiğini haykırma haftasıdır. Türkiye halkı bugün eşi benzeri görülmemiş bu ekonomik kriz döneminde yaşam mücadelesi verirken 10 milyonu aşkın engelli yurttaş için içinden geçtiğimiz dönem katlanılmaz ve içinden çıkılamayacak bir hal almaktadır. 10-16 Mayıs Engelliler Haftası, engellilerin siyasetçiler tarafından seçim dönemleri dışında hatırlandığı belki de tek haftadır. Oysa engelli yurttaşlar okulda, işyerinde, sokakta; eğitimden ulaşıma, çalışma yaşamından kamusal alanlara hayatın her alanında eşit haklara sahiptir ve haklarının tanınması gerekmektedir.” Dedi.

“Mücadelelerinde ve hak arayışlarında aynı saftayız”

Açıklamasına devam eden Yeşiltepe, “10-16 Mayıs Engelliler Haftası bir kutlama haftası değildir. Bu hafta engellilerin hayatın her alanında eşit haklara sahip olacağı güne kadar, erişilebilirliğin olduğu hiçbir yerde engelin söz konusu olmayacağını anlatma ve hak mücadelesini büyütme haftasıdır; diğer bütün haftalarda olduğu gibi! Nitekim, engelliler hak mücadelelerini hayatın her alanında sürdürmekte; sorunlarını öteleyen ve bir popülizm aracı haline getiren iktidara ve siyasetçilere karşı, ayrımcı, ötekileştirici ve damgalayıcı uygulama ve muamelelere karşı örgütlü mücadelelerini büyütmektedir. Bizler, DİSK Emekli-Sen olarak engelli hakları mücadelesinin kendi mücadelemizden; demokrasi ve sınıf mücadelesinden bağımsız bir mücadele olmadığını biliyoruz. Engelli yurttaşların hem hak mücadelelerinin ve hem de bu haklara erişim mücadelelerinin biz emeklilerin de mücadelemizin bir parçası olduğunu belirtiyoruz. 10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nın kutlama değil hak savunuculuğu haftası olduğunun bilincinde; engelli yurttaşların mücadelelerinde ve hak arayışlarında onlarla omuz omuza olduğumuzu haykırıyoruz! Engelli yurttaşların mücadelelerinde ve hak arayışlarında aynı saftayız. Yaşasın dayanışma! Yaşasın insana onuruna yaraşır bir yaşam mücadelesi!” ifadelerini kullandı.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler