131019098
25 Ekim 2020, Pazar

EMLAKÇILAR BELGELERİNİ ALDI

14 Haziran 2019, Cuma 06:59

     


'Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmelik' ile gayrimenkul sektörüne getirilen MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu kapsamında gerçekleştirilen “Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5” ve “Emlak Danışmanı Seviye 4” mesleki yeterlilik belgelendirme sınavının sonunda başarılı olan sektör mensuplarına belgeleri verildi.

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan 'Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmelik' ile gayrimenkul sektörüne getirilen MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu kapsamında Aliağa Ticaret Odası’nda gerçekleşen “Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5” ve “Emlak Danışmanı Seviye 4” mesleki yeterlilik belgelendirme sınavının sonunda başarılı olan sektör mensuplarına belgeleri Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertürk ve Meclis Başkanı Adnan Saka tarafından verildi.

“Belgesiz emlakçılar faaliyetlerine devam edemeyecek”

‘Sorumlu Emlak Danışmanı ve Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgelendirme’ sınavları hakkında detaylı bilgilere ise şu şekilde yer verildi. Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan ‘Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmelik’ ile gayrimenkul sektörünü ilgilendiren önemli yenilikler getirildi. Mesleki yeterlilik belgelerini almayan emlak danışmanları, Aralık 2019 itibariyle bu sektörde faaliyet gösteremeyecek. Yönetmelik ile birlikte mevcut firmalar ve bundan sonra kurulacak yeni firmaların İl Ticaret Müdürlükleri’nden yetki belgesi alması gerekiyor. Yetki belgesi almak için ise, firma ortaklarından en az birinin ve satış-pazarlama personelinin “MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi” alması gerekiyor. 5 Aralık 2019 itibariyle “Mesleki Yeterlilik Belgesi” olmayan emlakçılar faaliyetlerine devam edemeyecek 5 Haziran 2018 öncesinde hem Oda kaydı hem Vergi Levhası kaydı hem de Halk Eğitim Merkezlerinden emlakçılık alanı ile ilgili alınan kurs sertifikasını ibraz edemeyen tüm emlakçıların “Mesleki Yeterlilik Belgesi” alması gerekiyor. Bu kapsamda 5 Aralık 2019 itibariyle mesleki yeterlilik belgesi almayan kişiler emlak pazarlama ve satış faaliyetlerinde bulunamayacak. Emlak sektöründe mesleki yeterlilik belgesi hizmeti TOBB MEYBEM tarafından 81 il ve 160 ilçede Oda ve Borsalar aracılığıyla verilecek. Aliağa’da belgelendirmeler Aliağa Ticaret Odası tarafından yapılacaktır.

Nasıl başvuru yapılacak?

Başvurular, Aliağa Ticaret Odası’na yapılacak, sınav ve belgelendirme hizmeti ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından kurulan TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş tarafından verilecek. Emlak bürosu sahipleri ve satış müdürleri için “Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5” ve satış personeli için “Emlak Danışmanı Seviye 4” mesleki yeterlilik ve belgelendirme hizmeti tüm Türkiye’de TOBB MEYBEM tarafından Oda ve Borsalar aracılığıyla verilebilecek.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler