131019098
14 Mayıs 2021, Cuma

PAKDEMİRLİ, “5,1 MİLYAR FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURDUK”

14 Kasım 2020, Cumartesi 07:01

     


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir depreminde tüm kurumların uyum içinde çalıştığını söyledi. Yapılan "Tarım ve Orman Sektörlerindeki Hedefler ile Konulara Yönelik Çözüm Önerileri Toplantısı"na Aliağa’dan da katılım sağlandı. Pakdemirli, “5,4 milyon hektar alanda 5,1 milyar fidanı toprakla buluşturduk” dedi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ege Bölge Sanayi Odası’ndaki (EBSO) "Tarım ve Orman Sektörlerindeki Hedefler ile Konulara Yönelik Çözüm Önerileri Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, 2020'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yanında Türkiye'de birçok afetin meydana geldiğini hatırlattı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin sunumlarıyla gerçekleştirilen, Tarım ve Orman Bakanlığı değerlendirme toplantısına İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, MHP il Başkanı Veysel Şahin, AK Parti İl Başkanı Kerem Ali Sürekli, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, MHP Aliağa İlçe Başkanı Abdurrahim Aydemir, AK Parti Aliağa İlçe Başkanı Hamdi Erdem, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar ve Cumhur İttifakı İlçe Belediye Başkanları katılım sağladı.

“Kimse siyaset yapmadı”

Son olarak İzmir'de yaşanan depremle ilgili gerekli derslerin çıkarılacağını kaydeden Pakdemirli, "İzmir'in duruşuna ayrıca teşekkür ediyorum. Kimse siyaset yapmadı, birlikte beraber olduk yan yana yürüdük ve ne yapılması gerekiyorsa başta hükümet olmak üzere belediyemiz, tüm kamu kurumları, STK'ler, gönüllüler hep birlikte el attık bu işe." dedi.

"Önemli olan sektörün moralinin bozulmaması"

Bakan Pakdemirli, Kovid-19 sürecinde Türkiye'nin tarım ve gıda sektöründe hiçbir sıkıntı yaşamadığını belirterek, ülkede son 2 yılda tarımsal hasılanın yüzde 46 artışla, 277 milyar liraya ulaştığını söyledi. Son 2 yılda bitkisel üretimin ve büyükbaş hayvan varlığının yüzde 8, küçükbaş hayvan varlığının yüzde 20 arttığını dile getiren Pakdemirli, şöyle konuştu: "Çiftçimize, yetiştiricimize teşekkür ediyorum. Önemli olan sektörün moralinin bozulmaması. Çiftçimizin moralini yüksek tutmamız lazım ki üretim artsın, çiftçimiz tohuma küsmesin. Problemleri elbette konuşacağız. Eleştiriler elbette olacak ama bazen gereğinden fazla muhalefetin ve bazı medyanın bazı şeyleri içinden cımbızla çekerek, tamamını göstermeme yaklaşımı var."

“Unda dünyada birinci, makarnada ikinciyiz"

Türkiye'nin tarım ve gıda ürünlerinde ihracatçı ve ithalatçı olduğunun hep konuşulduğunu belirten Pakdemirli, "Efendim 'Buğday ithal ettin'... İthal ettin de fabrikalar çalışıyor. Buğday ithal ettin, un yaptın, makarna yaptın. Unda dünyada birinci, makarnada dünyada ikinciyiz." dedi. Son 18 yılda, önceki 57 yılda yapılan ağaçlandırmanın 1,5 katının yapıldığını kaydeden Pakdemirli, "5,4 milyon hektar alanda 5,1 milyar fidanı toprakla buluşturduk. Eskişehir'in yüzölçümünün 4 katı kadar bir alanı ağaçlandırmış olduk." diye konuştu. Pakdemirli, yanan ormanlardan 40 kat daha fazla alanı ağaçlandırdıklarını belirterek, "Orman yangınlarına müdahale süremizi, 15 dakikadan 12 dakikaya indirdik." dedi. Son 18 yılda 585 baraj inşa edildiğini belirten Pakdemirli, "Bu oran, Cumhuriyet'in ilk 70 yılında yapılan baraj sayısının tam 2 katıdır. Son iki yılda ise 68 baraj, 45 gölet ve bent, 34 içme suyu tesisi, 42 HES, 267 taşkın koruma tesisini bitirdik." diye konuştu.

"Birlikten İzmir Doğar" kampanyasında 49 milyon 180 bin lira toplandı

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, depremde tüm Türkiye'yi İzmir olarak yanlarında hissettiklerini söyledi. İzmir iş dünyası tarafından başlatılan "Birlikten İzmir Doğar" kampanyası için teşekkürlerini ileten Köşger, "Maalesef doğal afetler yaşanıyor. Olmamasını temenni ederiz ama oldu. Millet olarak yek vücut olmamız, İzmirli olarak bir dayanışma içine girmemiz çok kıymetli. İzmirlilere çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

"Mesai saati, OSB'lerde 07.00'ye çekildi"

Vali Köşger esnek mesai uygulamasını OSB’lerde de başlattıklarını ifade ederek, "Kararımızı aldık. 16 Kasım’dan itibaren uygulamaya başlıyoruz. OSB’lerde mesai başlangıcını sabah 07.00’ye çektik." dedi. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, tarım ve gıda sektörünün geleceğin stratejik sektörlerinden biri olduğunu vurguladı. Kentte kurulması planlanan tarıma yönelik ihtisas organize sanayi bölgeleri hakkında bilgi veren Özgener, bu bölgeler hakkında atılması gereken adımları paylaştı. İzmir'deki depremde bazı üyelerinin binalarının hasar gördüğüne değinen Özgener, "Bu üyelerimizin vergi borçlarının 3 ay ertelenmesi talep ediyoruz. Etkilenen üyelerimizin KGF kredi taksit ödemelerinin de faizsiz 1 yıl ertelenmesi konusunda desteklerinizi bekliyoruz" diye konuştu.

“Hedefimiz bir an önce arsayı alıp inşaata başlamak”

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, pandemi döneminde üretim yapan tesislerin sektörleri ne olursa olsun üretime devam ettiğini, tarımın da bunlardan biri olduğunu söyledi. İzmir iş dünyası tarafından başlatılan "Birlikten İzmir Doğar" kampanyasını anımsatan Yorgancılar, "Bir hafta sürede 50 milyon liraya yakın para topladık. Bugün itibariyle 49 milyon 180 bin lira. Bu birlik ve beraberliğin sonucu. Hedefimiz bir an önce arsayı alıp inşaata başlamak." dedi.

“Katma değeri artırmak zorundayız”

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, tarım sektörünün çok önemli bir rol üstlendiğini aktardı. Tarım sektöründe katma değerli üretimi artırmak gerektiğini dile getiren Kestelli, "Yaşadığımız pandemi süreci de açıkça gösterdi ki ülke olarak tarım sektöründe potansiyelimize eşdeğer bir üretim seviyesine ulaşmak ve katma değeri artırmak zorundayız. Bunun için gerekli yapısal dönüşümleri gerçekleştirecek iradenin hem kamu hem de özel sektörde var olduğunu düşünüyorum." diye konuştu.

"İzmir Tarım Teknoloji Merkezi" iş birliği protokolü imzalandı

Basına kapalı devam eden toplantının ardından Tarım ve Orman Bakanlığı ile İTB arasında "İzmir Tarım Teknoloji Merkezi" iş birliği protokolü imzalandı. Protokolü Bakanlık adına Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Nevzat Birişik, İTB adına Kestelli imzaladı. İş birliği protokolü İTB'nin, Bakanlığın veri, bilgi, donanım ve uzman altyapısından proje bazlı olarak faydalanmasına imkan sağlayacak.

(HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler