131019098
22 Nisan 2024, Pazartesi

Soyer: “Hemşehrilerime bir büyük müjdem olacak”

15 Şubat 2024, Perşembe 06:42

     


ESHOT Genel Müdürlüğü filosuna 23 yeni otobüsü daha dâhil etti. Yeni araçları 17 Şubat’ta törenle hizmete sunacaklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “O gün sevgili hemşehrilerime bir de büyük müjdem olacak” dedi.

ESHOT Genel Müdürlüğü, filosuna 23 yeni otobüs daha katıyor. Otokar ve Mercedes marka solo otobüsler, 19 Şubat Pazartesi gününden itibaren hizmete dâhil olacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, güvenli, konforlu, engelsiz, çevreci ve ekonomik toplu ulaşım ağını kentin dört bir yanına eşit şekilde ulaştırma hedefi doğrultusunda, Mart 2019’dan bu yana dev yatırımlara ve önemli icraatlara imza attıklarını söyledi.

“İzmirlilere hayırlı uğurlu olsun”

Yeni açılan Çiğli Tramvayı’ndan sonra, 24 Şubat itibariyle F.Altay-Narlıdere Metro Hattı’nın da devreye gireceğini, kent tarihinin en büyük yatırımı olan Buca Metrosu’nda ise çalışmaların büyük bir hızla devam ettiğini hatırlatan Başkan Soyer, şöyle konuştu: “Lastik tekerlekli ulaşımda da önemli atılımlara imza attık. Türkiye’de tek seferde yapılan en büyük çaplı otobüs alımını yaptık. Geçen 5 yılda ESHOT’a 457, İZULAŞ’a 16 olmak üzere toplam 473 yeni ve yerli otobüsü hemşehrilerimizin hizmetine sunduk. Yeni aldığımız 23 otobüsle birlikte bu sayı 496’yı buldu. Çevre ilçelerdeki bireysel toplu taşımacıları kooperatifleştirerek entegre toplu ulaşım ağına dahil ettiğimiz İZTAŞIT projemizle de Seferihisar, Kiraz, Menemen, Ödemiş Kaymakçı, Yeni Foça ve Bergama’da toplam 196 otobüsü, ESHOT denetimli olarak hizmete aldık. Böylece son 5 yılda İzmirlilerin hizmetine sunduğumuz otobüs sayısı 692’yi buldu. Göreve gelirken verdiğimiz 500 otobüs vaadini, yüzde 140 oranında gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşıyorum. İzmir’e, İzmirlilere hayırlı uğurlu olsun, güle güle kullansınlar.”

“Cumartesi günü müjdem var”

Yeni otobüslerin İzmir Şehir Hastanesi ve KYK Kız Öğrenci Yurdu’nun açılmasıyla nüfus yoğunluğu artan Bayraklı ve şehrin en kalabalık ilçesi olan Buca başta olmak üzere kent merkezindeki yeni ve genişleyen yerleşim birimlerinin artan ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılacağını kaydeden Başkan Soyer, “Yeni araçlarımızı, 17 Şubat Cumartesi günü, Gündoğdu Meydanı’nda yapacağımız törenle hizmete sunacağız. O gün, sevgili hemşehrilerime bir de büyük müjdem olacak. Herkesi bekliyorum” dedi. ESHOT Genel Müdürü Erhan Bey, 12 Otokar, 11 Mercedes marka toplam 23 solo otobüsün, Devlet Malzeme Ofisi’nden 129 milyon 831 bin 712 TL’ye alındığını söyledi. 2020 yılında tek seferde alınan 364 otobüste olduğu gibi, alımın yine uygun ekonomik koşullarla yapıldığını belirten Bey, “Peşin alım avantajı ve sıkı pazarlıkla piyasa fiyatı 8-8,5 milyon TL olan otobüsleri, ortalama 6 milyon TL gibi son derece uygun fiyata alarak, araç başına 2 milyon TL’den fazla avantaj sağladık. Üstelik KDV istisnasından da yararlandık ve ödediğimiz paranın yüzde 20’si olan yaklaşık 26 milyon TL’yi de teşvik olarak geri aldık. Böylece toplamda yaklaşık 75 milyon TL gibi bir rakam İzmir halkının cebinde kaldı. Belediyemiz ve kentimiz bir kez daha, alırken kazandı” diye konuştu.

(SERKAN SELİNGİL) 
Son Eklenen Haberler