30 Mayıs 2024, Perşembe

“Otağ” yangınlarda aktif rol aldı

15 Temmuz 2023, Cumartesi 06:39

     


Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) orman yangınları ile mücadeledeki hava filosunun en önemli unsurlarından olan insanlı keşif uçağı "Otağ" yakın zamanda Aliağa ve Torbalı, Muğla-Milas ve Antalya-Kaş'ta meydana gelen orman yangınlarının söndürülmesinde aktif rol aldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) orman yangınları ile mücadeledeki hava filosunun en önemli unsurlarından olan insanlı keşif uçağı "Otağ", İzmir-Aliağa ve Torbalı, Muğla-Milas ve Antalya-Kaş'taki orman yangınlarında önemli rol üstlendi. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, "Otağ" gibi ileri teknolojiye sahip insanlı keşif uçaklarının orman yangınlarında aktif görev yaptığını belirterek, "Yeşil Vatan'ımızı korumak için son dönemde Orman Genel Müdürlüğümüzün (OGM) envanterine kazandırdığımız kara ve hava araçlarımız gücümüze güç katıyor." ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ismini verdiği, Bakanlığa bağlı, OGM'nin envanterine bu yıl giren yeni hava araçlarından olan "Otağ", başta orman yangınları olmak üzere deprem, sel gibi doğal afetlerin yanı sıra ormancılık ve tarımsal faaliyetlerde kullanılabilen ileri teknolojik sensör ve kameralı görev sistemlerine sahip bulunuyor.

Yanan alanlara ilişkin ölçümler yapılabiliyor

Keşif uçağı, sensörler vasıtasıyla sayısal veri toplayıp bunları haritalandırabilen yüksek teknolojili görev sistemi özelliği de taşıyor. İnsanlı keşif uçağı, 100 bin hektar büyüklükte bir alanın yüksek çözünürlüklü ortofoto haritasını 30 dakikada üreterek uydu vasıtasıyla saha yöneticilerine aktarabiliyor. Uçakta yer alan FLIR kamerasının hedef görüntüsü, koordinatlı şekilde 3 boyutlu araziye giydiriliyor. Böylece canlı takip mümkün olurken yanan alanlara ilişkin ölçümler de yapılabiliyor. Dünyada Türkiye ile birlikte sadece 5 ülkede kullanılan "Otağ", İzmir-Torbalı ve Aliağa, Muğla-Milas ve Antalya-Kaş'taki orman yangınlarında aktif görev aldı. Bu yangınlarda, sahip olduğu teknoloji sayesinde, alevlerin ilerleyiş şekli, sıcak noktalar, duman altındaki yanan alanların konumlarını belirleyip orman yolları, kara birlikleri ve yangın araçlarının son konumlarını tespit eden Otağ, kara birliklerinin en kısa yoldan yönlendirilmesine yardımcı oldu.

"Kara ve hava araçlarımız gücümüze güç katıyor"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, küresel iklim değişikliğine bağlı orman yangınlarında dünya çapında artışlar meydana geldiğine dikkati çekerek, ülke olarak hem yangınların önlenmesi hem de erken müdahale amacıyla gerekli tedbirleri aldıklarını bildirdi. İleri teknolojiye sahip insanlı keşif uçağının orman yangınlarında aktif görev yaptığını vurgulayan Yumaklı, "Yeşil Vatan'ımızı korumak için son dönemde Orman Genel Müdürlüğümüzün envanterine kazandırdığımız kara ve hava araçlarımız gücümüze güç katıyor. Yeşil Vatan'ımızı koruyup daha da geliştirmek için çalışmalarımız artarak devam edecek." değerlendirmesinde bulundu.

(AA)  
Son Eklenen Haberler