21 Haziran 2024, Cuma

Aliağa’ya bin konut yapılacak

15 Eylül 2022, Perşembe 06:56

     


TOKİ Sosyal Konut Projesi’nin hangi illerde ve ilçelerde yapılacağı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrasında belli oldu. Toplamda yapılacak 250 bin konuttan bin tanesi Aliağa’da inşa edilecek.

TOKİ'nin resmi internet sitesinde yayınlanan bilgiler sonrasında, 250 bin konut projesinin hangi bölgelerde yapılacağı belli oldu. İnşa edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet eden veya proje il nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine ülke sınırları içinde tapuda kayıtlı konutları bulunmayan, daha önce TOKİ aracılığıyla ev satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvuru yapabilecek. Sosyal konutlar için bir haneden tek başvuru alınabilecek. Yeni sosyal konutlarda gençler, emekliler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere kontenjan ayrılacak. Genç kategorisine 1991 Eylül ayından sonra doğanlar müracaat edebilecek. TOKİ sosyal konut projesinin başvuruları 14 Eylül - 31 Ekim 2022 tarihleri arasında yapılacak.

240 aya kadar vade imkanı

Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile bunların dul ve yetimleri hariç başvuruda bulunacaklarda, aylık hane halkı gelirinin İstanbul için en fazla net 16 bin lira, yurt genelinde ise en fazla 14 bin lira olması şartı aranacak. Konutların aylık taksitleri asgari ücretlilerin ödeyebileceği tutarda olacak. Ödeme, toplam hane gelirinin yüzde 30'unu aşmayacak, 240 aya kadar vade imkanı getirilecek. Proje kapsamında satışa sunulacak 100 bin arsa, elektrik, su ve doğal gaz altyapıları tamamlanmış, imar planları bulunan ve inşaat yapmaya hazır şekilde teslim edilecek. Başvuru bedeli 500 lira olarak belirlenen kampanyadan faydalanmaya hak kazananlar bu arsalar üzerine kendi evlerini yapabilecek.

Bin tanesi Aliağa’da inşa edilecek

TOKİ'nin resmi sitesinde yer alan bilgilere göre İzmir'de TOKİ konutları; Aliağa, Bergama, Dikili, Güzelbahçe, Karaburun, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Menemen, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla ilçelerinde yapılacak. Toplamda yapılacak 250 bin konuttan bin tanesi Aliağa’da inşa edilecek.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler