131019098
29 Temmuz 2021, Perşembe

BELGESİ OLMAYANLAR MOTOR YAĞI DEĞİŞTİREMEYECEK

15 Aralık 2020, Salı 06:33

     


Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk, ilçede bulunan motor yağı değişimi yapan işletmelere, Atık Yağların Yönetimi Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde izin belgesi şartı getirildiğini belirtti.

Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk, motor yağı değişimi yapan işletmelerin, Resmi Gazete'de yayımlanan “Atık Yağların Yönetimi Yönetmeliği” hükümleri çerçevesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın çevrimiçi programlarına kayıt olmaları ve izin belgesi almaları gerektiğini belirterek izin belgesi olmayan kuruluş, tesis ve işletmelerin motor yağı değişimi yapmasının mümkün olmayacağını söyledi.

Motor yağı değişimleri kayıt altına alınacak

Yeni uygulama hakkında açıklamada bulunan Serdar Berk, “Uygulama kapsamında, akaryakıt istasyonları, tamirhaneler, servisler, kamu kurum veya kuruluşları, belediyeler ve madencilik faaliyeti gösteren işletmeler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belgelendirecek. Bu işletmelerin motor yağı değişimleri Entegre Çevre Bilgi Sistemi Uygulaması üzerinden kayıt altına alınacak" dedi.

Geri kazanımla motor yağı ithalatı azaltılacak

Atıkların yerli imkânlarla ekonomiye kazandırılması için gerçekleştirilen bu çalışmaların çevresel anlamda da büyük katkı sağlayacağını ifade eden Berk, “Uygulamayla doğaya bırakıldığında telafisi mümkün olmayan zararlara sebep olan atık motor yağının takibi etkin şekilde yapılacak. Toplama miktarı artırılacak ve geri kazanım sayesinde motor yağı ithalatı büyük oranda azaltılacak. Ayrıca motor yağı geri kazanım tesisleri teknolojik imkânlarla yeni bir standarda kavuşacak ve istihdama da katkı sağlanacak” diye konuştu.

Entegre Çevre Bilgi Sistemi'ne kayıt olmaları gerekiyor

Motor yağı değişimi yapılan işletmelerin, 1 Ocak 2021 tarihine kadar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvurarak Motor Yağı Değişim Noktası İzin Belgesi almaları gerektiğini vurgulayan Serdar Berk, “İşletmelerin, il müdürlükleri tarafından ücretsiz düzenlenecek belgeyi alabilmesi için geçici depolama alanı kurmaları ve Entegre Çevre Bilgi Sistemi'ne kayıt olmaları gerekiyor. Motorlu araç sahiplerinin motor yağı değişimlerini Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinden izin belgesi alan motor yağı değişim noktalarında yaptırmaları zorunlu hale gelecek. Bu kurumlar/işletmeler tarafından motor yağı değişimi gerçekleştirilen araçların bilgileri Entegre Çevre Bilgi Sistemine girilecek ve Motor Yağı Değişim Noktası (MOYDEN) Uygulaması üzerinden bildirilecek. Motor yağı değişim bilgilerini içeren belge, fiziksel ya da dijital olarak araç sahibiyle paylaşılacak, bu sayede araç sahibi, motor yağı değişim bilgilerini içeren doküman üzerindeki karekod ile detayları görebilecek.” Dedi.

1 Ocak 2021’e kadar izin belgesi almaları gerekiyor

Serdar Berk, Aliağa’da motor yağı değişimi yapan işletmelerin, işlemlerine devam edebilmeleri için 1 Ocak 2021 tarihine kadar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine müracaat ederek izin belgesi almaları gerektiğini ifade etti.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler