131019098
15 Mayıs 2021, Cumartesi

ZAMAN VE GÜZERGAH UYUMU TUTMAYANLARA CEZA UYGULANACAK

15 Aralık 2020, Salı 06:35

     


İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı yeni genelgeye göre, sokağa çıkmanın kısıtlandığı gün ve saatlerde istisna durumunda dışarı çıkanlar için zaman ile güzergah uyumu dikkate alınacak.

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine 'Muafiyetlerin Kötüye Kullanımının Önlenmesi' konulu yeni bir genelge gönderdi. Genelgede daha önce illere gönderilen genelgeyle sokağa çıkma kısıtlaması süresince üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamamasını temin ile sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla kısıtlamadan muaf tutulacak yerler ve kişilerle ilgili uygulama hatırlatıldı.

"İstisna durumunu art niyetli kullanma"

Genelgede, son dönemde sokağa çıkma kısıtlamasından muafiyetin bazı art niyetli kişilerce (sağlık randevusu alıp, randevuya dair belgeyi göstermek suretiyle hastane yerine başka yerlere gitmek, çalışma günü, vardiyası veya nöbeti olmadığı halde çalıştığını ibraz edip başka amaçla dışarı çıkmak) kötüye kullanılmaya çalışıldığı belirtildi.

Zaman dilimi ve güzergah dikkate alınacak

Genelgeye göre, sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde kısıtlamadan muafiyet tanınacak yerler ve kişilerle ilgili istisnanın kapsamı sadece muafiyet nedeniyle sınırlı olacak. Bunun dışında genel muafiyet şeklinde bir durum kesinlikle söz konusu olmayacak. Kişiler, muafiyete neden olan durum kapsamında ikametlerinden çıkabilecek olup bu süre içinde muafiyet nedenine dair zaman ve güzergah ile sınırlı kalacak. Zaman bakımından uygulamada kişinin istisna kapsamına dahil olan durumu ile dışarıda bulunduğu zaman diliminin uyumluluğuna dikkat edilecek.

İhlal durumunda ceza uygulanacak

Muafiyet sebebiyle zaman ve/veya güzergah bakımından uyumluluk bulunmayan durumlarda ise idari yaptırım uygulanacak. Sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı süre ve günler için geçerli olan muafiyetleri suiistimal eden/edebilecek kişilerle ilgili gerekli denetim faaliyetleri bu esaslar çerçevesinde yürütülecek.

(AA)  
Son Eklenen Haberler