131019098
23 Mayıs 2022, Pazartesi

ALİAĞA’DAN 3 OKUL FİNALDE

15 Aralık 2021, Çarşamba 06:59

     


“RoboKodlar İklim Krizi İçin Buluşuyor” Türkiye İzmir Özel Turnuvası’nda Aliağa’dan 3 okul Yükselen Yıldızlar kategorisinde ilk turu geçerek finale kalan 10 takım arasına girdi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü İzmir EBA İçerik Geliştirme Ekibi ve Bilim Kahramanları Derneği iş birliğiyle 18-19 Aralık 2021 tarihinde İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasında gerçekleştirilecek olan, takımların iklim krizine robotik çözümler üretmeye çalıştığı Dünya Robot Olimpiyatı , “RoboKodlar İklim Krizi İçin Buluşuyor” Türkiye İzmir Özel Turnuvası’nda Aliağa’dan 3 okul Yükselen Yıldızlar kategorisinde ilk turu geçerek finale kalan 10 takım arasına girdi. Atatürk Ortaokulu Robot Takımı “Robokod Flamingo” Takım Koçu Tayfun Acar ile, Özel Fen Bilimleri Ortaokulu Robot Takımı “Yükselen Yıldızlar” Takım Koçu Yağmur Çetin ile ve Yenişakran İlkokulu Robot Takımı “ŞAKRANaTHOR” Takım Koçu Osman Öngören ile 18 Aralık’ta gerçekleştirecek finallerde Aliağa’yı temsil edecek.

DÜNYA ROBOT OLİMPİYATI / WORLD ROBOT OLYMPIAD

World Robot Olympiad ilk kez 2004’te Singapur’da düzenlenen, günümüzde 85’ten fazla ülkede uygulanan, 6-20 yaş arası çocuk ve gençlerin yer aldığı dünya çapında bir robotik olimpiyat programı. Amacı dünyanın dört bir yanından çocuklar ve gençlerin yaratıcılıklarını, tasarım ve problem çözme becerilerini, öğretici robot oyunları ve aktiviteleri üzerinden geliştirmeleri üzerine bir araya getirmek. Türkiye’de Bilim Kahramanları Derneği tarafından düzenlenen etkinlik, 2015 yılından beri Dünya Robot Olimpiyatı Türkiye ismiyle gerçekleştiriliyor. 2-3 kişiden oluşan takımların 20 yaşından büyük bir koç ile birlikte katılabildiği programda 9 farklı klasman yer alıyor. Her geçen gün daha yoğun dijital bir ekosistem ile çevrelenen dünyada, öğrenenlerin bu dijital araçları karşılaştıkları problemlerin çözümünde daha etkili kullanabilmeleri ihtiyacı doğdu. Araştıran ve sorgulayan bireyler yetiştirmeyi hedefleyen İzmir İl Millî Eğitim Müdürlüğü; 21. yy. becerileri arasında da bulunan problem çözme ve etkin teknoloji kullanımı becerilerini öğrencilere kazandırmak amacıyla, Bilim Kahramanları Derneği iş birliğiyle düzenlenecek olan Dünya Robot Olimpiyatı Tükiye, Türkiye “RoboKodlar İklim Krizi İçin Buluşuyor” İzmir Özel Turnuvası ile öğrencilere ulaşmayı hedefliyor.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler