13 Haziran 2024, Perşembe

Gençlik Belediyesi’ne yoğun ilgi

16 Ocak 2023, Pazartesi 11:03

     


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in öncülüğünde kurulan İzmir Gençlik Belediyesi’nde yer almak için kentin dört bir yanından 580 genç başvurdu. Son başvuru tarihi 23 Ocak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in aktif yurttaşlık ilkesi doğrultusunda kurulan Türkiye’nin ilk ve tek Gençlik Belediyesi’ne başvurular sürüyor. Aralık ayından bu yana başvuru sayısı 580’e ulaştı. Başvuran gençlerin 6’sı ilkokul, 414’ü lisans, 63’ü lise, 69’u ön lisans, 28’i yüksek lisans mezunu.

11 komisyon var

Oluşumda yer alacak 11 komisyonda çevre ve iklim krizi, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, engelsiz İzmir, sağlık ve spor, sosyal hizmetler, kültür ve sanat, bilim ve teknoloji, turizm ve tanıtım, tarım ve hayvancılık, eğitim, evrensel haklar konularında çalışmalar yapılacak. Kentin ve özellikle gençlerin sorunlarını öncelikle tespit edecek belediyede ortak akılla sorunların çözümü için faaliyet yürütülecek.

Katılımcı demokrasi

Gençlik Belediyesi ile 18-30 yaş arası yurttaşların yerel yönetimlerdeki çalışmalara yeni bir soluk getirmesi amaçlanıyor. Katılımcılar karar alma süreçlerinde söz sahibi olacak.  Başvurular için son başvuru tarihi 23 Ocak 2023 olarak açıklandı.

SERKAN SELİNGİL 
Son Eklenen Haberler