131019098
29 Ocak 2022, Cumartesi

İZMİR’DE KADINLAR HER İŞİ YAPAR

16 Aralık 2021, Perşembe 06:36

     


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in toplumsal cinsiyet eşitliği vizyonu belediyenin istihdam politikalarına da yansıdı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in toplumsal cinsiyet eşitliği vizyonu doğrultusunda hemen hemen her iş kolunda kadın istihdam sayısının arttığı belediyede artık kadın iş makinesi operatörleri ve ağır vasıta şoförleri de görev alacak. En çok kadın yönetici sayısı ile Türkiye'de dikkatleri üzerine çeken İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde otobüs ve hizmet aracında şoförlük yapan kadınların sayısı 100'ü geçti. Vapurda kaptan, metro ve tramvay araçlarında sürücü olarak başarıyla işlerini sürdüren kadınları iş makinesi operatörü ve ağır vasıta şoförü olarak bünyesine katmak için harekete geçen İzmir Büyükşehir Belediyesi bu alanda 30 kadına daha istihdam yaratacak kadro açtı. “Erkeğin yaptığı her işi kadın da yapar” diyen İzmirli kadınlar, İZSU Genel Müdürlüğü bünyesinde bu işi yapabilmek için ne kadar yetenekli olduklarını gösterme fırsatı buldu.

Eğitimden geçtiler

İZSU Genel Müdürlüğü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası’nın iş birliğiyle düzenlenen program kapsamında mülakatı başarıyla atlatan 30 kadın eğitime tabi tutuldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği sınavın ardından C sınıfı sürücü ehliyetlerini almaya hak kazanan adaylar İZSU Genel Müdürlüğü’nde, 2022 yılının ilk döneminde göreve başlayacak.

Yeter ki fırsat verilsin

Başkan Tunç Soyer’in “Her alanda cinsiyet eşitliği” vizyonu doğrultusunda kadınlara eşit fırsat vermek amacıyla projeler geliştirdiklerinin altını önemle çizen İZSU Genel Müdürü Aysel Özkan, “Türkiye’nin önemli altyapı kuruluşlarından biri olan İZSU, kadın istihdamını artırmak ve kadınların çalışabileceği iş kollarını genişletmek amacıyla 30 kadın personeli sahada çalıştıracak. Bu sayıyı her yıl artıracağız. Kadınlar hayatın her alanında başarılı olabilirler. Bunun için bir iş ayrımı gerekmiyor yeter ki onlara bir fırsat verilsin. Bu da onu belgeleyen bir iş olacak” dedi.

Örnek işbirliği

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanı Anıl Kaçar da, “İZSU Genel Müdürlüğü ve Meslek Fabrikamız işbirliği ile toplumsal cinsiyet eşitliğini esas alan bir projeye imza attık. Verilen eğitimler sonrası 15 kadın iş makinesi operatörü ve 15 ağır araç şoförü kadın yurttaşımız İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmalarına dahil olacak” diye konuştu.

(SERKAN SELİNGİL)  
Son Eklenen Haberler