15 Temmuz 2024, Pazartesi

ÖNCE BİLGİ GÜVENLİĞİ

17 Şubat 2016, Çarşamba 06:38

     


İzmir Büyükşehir Belediyesi, bilgi teknolojileri alanında gerçekleştirdiği iç denetim faaliyetleri ile Türkiye’de yerel yönetimler içinde bir ilke daha imza attı.İzmir Büyükşehir Belediyesi, şeffaflığı esas alan yönetim anlayışı ile iç denetimde önemli adımlar atmaya devam ediyor. Bilgi teknolojileri alanında yaptığı yatırımlarla öne çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, kaynakların etkili, ekonomik ve verimli kullanımını sağlamak amacıyla bu alanda da iç denetim gerçekleştirdi. Denetim sonucunda, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bilgi teknolojileri alanında önemli adımlar attığı, ancak gelişmeye açık alanlar bulunduğu tespit edilerek iyileştirme önerilerinin hayata geçirilmesi halinde ISO 27001 (Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi) sertifikası alabileceği vurgulandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İç Denetim Birimi tarafından gerçekleştirilen denetimin sonuçları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Toplantı Salonu’nda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Pervin Şenel Genç ve genel sekreter yardımcıları ile belediye bürokratlarının katıldığı toplantıda paylaşıldı. İç Denetim Birimi Başkanı Cahit Kurtulan, belediye bünyesindeki birimin 2008 yılında faaliyetlerine başladığını ve çok sayıda denetim gerçekleştirdiğini belirterek, “Dünya Bankası’nın ‘iç denetim faaliyetlerinin desteklenmesi ve iç denetçilerin teknik kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla’ hazırladığı proje çerçevesinde, 2009 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi, Maliye Bakanlığı tarafından Türkiye’deki tüm belediyeler arasında ‘pilot belediye’ seçilmişti. Yine iç denetçilerimizin 2010 yılında düzenlediği bir rapor, Türkiye’de ‘Kamu İç Denetim Standartları’na uygunluk açısından ‘paylaşılmaya değer örnek uygulama’ olarak seçildi” diye konuştu. Tüm dünyada bilgi teknolojileri konusunda önemli gelişmelere tanık olduklarını hatırlatan Kurtulan “Bu gelişmeler bazı riskleri de beraberinde getiriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bilgi teknolojileri kullanımından kaynaklanan risklerin tespit edilmesi, bilgi teknolojilerine ilişkin iç kontrollerin yeterliliği ve etkinliği hakkında değerlendirme yapabilmek amacıyla örnek bir iç denetim uygulamasına imza attık. Yerel yönetimler bazında bilgi teknolojileri alanında iç denetim yapan tek kuruluşuz” dedi.

Bilgi teknolojilerinde etkinlik artıyor

Danışman firma yetkilisi Günkut Gürşen ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kamu idareleri arasında çok ileri bir noktada hareket edip, bilgi teknolojilerinin ne kadar sağlıklı çalışıp çalışmadığını iç denetim sonucunda ortaya koyduğunu belirterek, “Yaptığımız denetim sonucunda 35 iyileştirme önerisinde bulunduk. Büyükşehir, bilgi teknolojileri kapsamında kendini iyi konumlandırmış durumda. Artık gelişim için bir yol haritası olduğuna göre İzmir Büyükşehir Belediyesi, bilgi teknolojileri alanında daha etkin hale getirerek başarısını ISO 27001 sertifikası ile taçlandırabilir” diye konuştu.

Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Güler Sağıt, bu denetimi arzu ettiklerini ve dışarıdan bir göz tarafından incelenmenin olumlu sonuçlar doğurduğunu söyledi. Sağıt, “İç Denetim Birimi bize raporunu sunar sunmaz, yeni bir eylem planı oluşturduk. Bu eylem planındaki çalışmaların bazılarını başlatmıştık, bazılarıyla ilgili de şartname hazırlıklarına başladık. Kurumumuzu bu alanda daha iyi bir noktaya taşımak için daha çok çalışacağız” dedi. Genel Sekreter Yardımcısı Erhan Bey ise, iç denetimin kuruma kattığı değere vurgu yaptı ve iç denetim sonuçlarından önemli ölçüde yararlandıklarını belirtti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şeffaflığa önem veren bir belediye olarak iç denetimin önemine değindi ve denetimden elde edilen sonuçların hayata geçirilmesi konusunda gerekenlerin yapılacağını belirtti.

(HABER MERKEZİ)  
Son Eklenen Haberler