131019098
12 Nisan 2024, Cuma

Türkiye’nin en büyük “kamu zararı” operasyonu!

17 Nisan 2023, Pazartesi 06:48

     


Menemen'deki özel bir hastanede, aralarında doktorlar ve hastanenin eski sahibinin de bulduğu 14 şüphelinin kamuyu yaklaşık 147 milyon TL zarara uğratarak haksız kazanç elde ettiği tespit edildi. Kamu zararı bu zamana kadar tespiti yapılan en büyük dosya olarak kayıtlara geçti.

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü koordinesindeki Aliağa Mali Büro Amirliği ekipleri, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “Resmi belgede sahtecilik”, “Nitelikli dolandırıcılık”, “213 sayılı Vergi Usul Kanunu'na muhalefet” ve “3359 sayılı Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu'na muhalefet” suçlarını işledikleri belirlenen kişilerle ilgili harekete geçti. İzmir merkezli İstanbul, Manisa ve Şırnak'ta, haklarında gözaltı kararı verilen şüphelilere yönelik, eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi.

Kamu zararı kapsamında tespiti yapılan en büyük dosya

Menemen’deki özel hastanede görev yapan veya ayrılıp başka kuruma geçen 9 doktor, hastanenin eski sahibi ve 4 idari işler çalışanı olmak üzere toplam 14 şüpheli yakalandı. Şüphelilerin kamuyu yaklaşık 147 milyon TL zarara uğratıp haksız kazanç elde ettikleri tespit edildi. Ayrıca kamu zararı kapsamında, bu zamana kadar tespiti yapılan en büyük dosya olduğu da ifade edildi. Şüpheliler, İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne getirildi.

Hastanenin eski sahibi de şüpheliler arasında

Gözaltına alınan 14 şüpheli arasındaki İ.Y.'nin bir süre önce satışı yapılan hastanenin eski sahiplerinden olduğu belirtildi. İ.Y.'nin söz konusu suçu da o dönemde işlediği öğrenildi. Şu an İstanbul'da başka bir hastanenin sahibi olan İ.Y. ile diğer 13 şüphelinin emniyetteki işlemleri sürüyor.

(HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler