131019098
20 Ekim 2020, Salı

YASA DIŞI DENİZ PATLICANI AVCILIĞINA DARBE

17 Mayıs 2019, Cuma 06:55

     


Güzelbahçe, Urla, Çeşme, Aliağa ve Dikili ilçelerinde eş zamanlı olarak su ürünleri işleme tesisleri, soğuk hava depoları, perakende satış yerleri, karaya çıkış noktaları ve yol güzergahlarında operasyon yapıldı. Yapılan denetimler sonucunda 16 bin 11 TL tutarında 10 adet idari para cezası uygulanırken, yaklaşık 5600 adet deniz patlıcanı ve 5 adet böcek denize bırakıldı.

İzmir’de deniz patlıcanı ve diğer su ürünlerinin yasa dışı yollardan avlanılarak yurt dışına çıkarılmasının önüne geçilmesi amacıyla, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bağlı Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ile ilçe müdürlüklerinin yapmış olduğu rutin kontrol ve denetimlerin dışında Güzelbahçe, Urla, Çeşme, Aliağa ve Dikili ilçelerinde eş zamanlı olarak su ürünleri işleme tesisleri, soğuk hava depoları, perakende satış yerleri, karaya çıkış noktaları ve yol güzergahlarında operasyon yapıldı.

Operasyon karada Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü Kontrol Görevlileri, çapraz denetim kapsamında Bakanlık tarafından görevlendirilen Su Ürünleri Kontrol Görevlileri, Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanlığı’na Bağlı Sahil Güvenlik Unsurları, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne Bağlı Koordinasyon Şube Müdürlüğü, Deniz Liman Şube Müdürlüğü, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü, Asayiş Şube Müdürlüğü, Trafik Denetleme Şube Müdürlükleri, Güzelbahçe, Urla, Aliağa, Çeşme ve Dikili İlçe Emniyet Müdürlükleri ile İlçe Jandarma Komutanlığı Ekipleri tarafından, denizde ise kurumlara ait kontrol tekneleri ile koordineli olarak gerçekleştirildi.

Operasyon kapsamında 13 Mayıs günü Güzelbahçe, Urla, Çeşme, Aliağa ve Dikili ilçelerinde soğuk hava depoları ve su ürünleri işleme tesislerinin kontrol ve denetimi, 14 Mayıs günü Urla, Güzelbahçe, Aliağa, Çeşme ve Dikili bölgelerinde sabaha karşı nakil araçları yol kontrol ve denetimi, 15 Mayıs günü Güzelbahçe bölgesinde yer alan iki balıkçı barınağında kontrol ve denetim, 16 Mayıs günü ise merkez ilçelerdeki perakende satış yerlerinde kontrol ve denetim yapıldı.

13-16 Mayıs tarihleri arasında yapılan denetimler sonucunda 16 bin 11 TL tutarında 10 adet idari para cezası uygulandı. Bunun dışında 22 adet algarna takımına, 3 adet algarna ağına, 6 adet algarna halatına, 3 adet algarna çerçeveye, 6 adet trol ağına, 1 adet ırgataya İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kontrol görevlileri tarafından el konuldu. Ayrıca yapılan eş zamanlı operasyonlarda 1240 kg (yaklaşık 5600 adet) deniz patlıcanı ve 5 adet böcek denize iade edildi.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler