131019098
26 Ekim 2020, Pazartesi

7 AYDA 14 KEZ ÇALINDI

17 Haziran 2019, Pazartesi 06:38

     


İZBAN ve banliyö trenlerinin geçtiği demiryolu hattındaki fiber izleme kabloları ve fren sistemleri 7 ayda 14 kez çalındı. 100 bin TL kamu zararına yol açan hırsızlar vatandaşın canını da tehlikeye atmaktan çekinmedi.

İzmir'de özellikle Karşıyaka ile Aliağa arası İZBAN ve banliyö trenlerinin kullandığı demiryolu hattında, TCDD'ye ait sinyalizasyon kabloları ve Otomatik Tren Durdurma (ATS) adı verilen fren sistemleri son 7 ayda 14 kez çalındı. Yeni Asır’ın haberine göre tren yolculuğu yapan vatandaşların da hayatını tehlikeye atan kablo hırsızları şu ana kadar 100 bin liralık kamu zararına yol açtı.

Vatandaşları tedirgin etti

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın (TCDD) İzmir'de işlettiği demiryollarındaki malzeme hırsızları tedirgin etti. Yeni Asır'ın ulaştığı bilgiye göre İZBAN ve banliyö trenlerinin kullandığı demiryolu hatlarındaki sinyalizasyon fiber izleme kabloları ile ATS adı verilen ve olası kaza riskinin bulunduğu ortamlarda karşı yönden gelen iki trenin kafa kafaya çarpışmasını önleyen otomatik fren sistemi malzemeleri pek çok kez hırsızlar tarafından çalındı. Son 7 ayda özellikle Karşıyaka ile Aliağa Tren Hattı'ndaki demiryolunda 14 ayrı hırsızlık olayı meydana geldi. Yurtdışından özel olarak getirtilen malzemelerin çalınması nedeniyle bugüne kadar ki hırsızlıkların 100 bin liralık kamu zararına yol açtığı belirtildi. Zararın maddi olduğu kadar manevi boyutlarının da olduğu öğrenilirken, ulaşım uzmanları raylardaki tehlikeye dikkat çekti. Uzmanlar demiryolu hatlarındaki trafik düzenini sağlayan sinyal sisteminin ya da trenlerin otomatik olarak frenleme yapmasını sağlayan raylar üzerindeki ATS sisteminin çalışmamasının olası bir çarpışma anında büyük bir faciaya yol açabileceğini söyledi.

  
Son Eklenen Haberler