131019098
16 Haziran 2021, Çarşamba

BUGEP BİSİKLET TURU DÜZENLEYECEK

17 Temmuz 2019, Çarşamba 06:56

     


Bisikletli Ulaşımı Geliştirme Platformu (BUGEP), daha önce İzmir merkezde düzenlediği Bisiklet Farkındalık Turu'nu bu kez Aliağa'da düzenleyecek.

20 Temmuz Cumartesi, saat 10.30'da ENKA Spor Salonu önünde başlayacak bisiklet turu ile bisiklet sürücüleri farkındalık yaratmayı amaçlıyor. BUGEP gönüllüleri konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "BUGEP günlük hayatın her alanında ulaşımını bisiklet ile yapan, çevresini koruyan, doğa dostu bisiklet severlerden oluşan gönüllü bir platformdur. Amacımız daha yaşanır, daha temiz, daha sağlıklı dünya için, bisikletin yaşamın her alanında daha fazla kullanılmasını sağlamaktır. Karayolları Trafik Kanunu’da göre “bisiklet bir taşıttır” ve diğer araçlarla paylaşımlı olarak yolu kullanabilir. Bu sebeple yolun sağ kısmı bisikletlilerin yasal hakkıdır ve trafikte yer alırlar. Motorlu araç ve motorsiklet sürücüleri, yayalar ve trafikteki diğer kullanıcıların farkındalığını artırmak için “Trafikte Biz de Varız” etkinliği düzenliyoruz. Bu sayede "bisiklet bir taşıttır, ulaşım aracıdır ve trafikte yeri vardır“ vurgusunu artırmayı ve yaymayı amaçlıyoruz. Daha önce İzmir merkezde yaptığımız etkinliği bu sefer merkez dışındaki bir ilçede yapacağız. Böylelikle ilçelerdeki bisikletli ulaşımı özendirmek için iyi bir fırsat yakalayabiliriz. Tüm bisikletseverleri etkinliğimize bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

BUGEP’in amaçları

Bisikletli Ulaşımı Geliştirme Platformu’nun (BUGEP) amaçları arasında; Bisikletli ulaşım altyapısının geliştirilmesi, Şehir içinde bisikletin bir ulaşım aracı olarak kullanılması, Bisikletin yasada tanımlandığı gibi motorsuz ve çevreci bir taşıt aracı olarak trafikte hak ettiği önceliği alması, Diğer toplu ulaşım araçlarına (Otobüs, Tramvay, Metro, Banliyo Treni vb.) bisikletli ulaşımın entegrasyonu, Bisiklet kullanımın yaygınlaştırılması ve teşvik edilmesi, Trafikte bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için eğitim verilmesi gibi sosyal sorumluluk projelerinin gerçekleştirilmesi, Yerel ve merkezi yönetimle görüşmeler yaparak bisikletli ulaşımı geliştirmek için talepler ve projeler sunulması ve yönetimlerle ortak projeler yürütülmesi, Var olan bisiklet yolu ve rotaların korunması ve geliştirilmesi ile bisikletli ulaşım için gerekli bisiklet yolları için talep ve projelerle yerel yönetim ile ortak çalışmalar yürütülmesi bulunuyor.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler