13 Temmuz 2024, Cumartesi

Büyükşehirden “Kentsel Dönüşüm” tepkisi: rapor siyasi

17 Temmuz 2023, Pazartesi 06:38

     


İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğünün, İZBETON AŞ’nin Örnekköy Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı’ndaki inşaat faaliyetlerine ilişkin yayınladığı rapor hakkında açıklamada bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’ye örnek bir uygulama çerçevesinde yürüttüğü ve başarıyla devam eden kentsel dönüşümde kooperatifçilik modelinin siyasi saikler içeren raporlarla itibarsızlaştırılmaya çalışıldığını açıkladı. Konuya ilişkin açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne 6 Temmuz 2023 tarihinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü tarafından iletilen resmi yazıda, Örnekköy’deki inşaatın projelere uygun olduğu açık ve net bir şekilde ifade edilmişken, bu yazıdan iki gün sonra yine aynı kurumun gönderdiği yazıda belediyemize henüz iletilmeyen ikinci bir ‘inceleme raporu’ndan bahsedildiği görülmektedir. Bahsi geçen yazıda gerçeği yansıtmayan ve konuyla ilgili bir yargılama yapılmışçasına kesin yargı hükmü içeren ifadeler yer almaktadır. Herhangi bir konuda bir suçun gerçekleşip gerçekleşmediğine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüğü değil; şüphesiz yargı karar verecektir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğünün, yargıya intikal etmemiş bir konu hakkında bu tip suçlamalarla bir rapor hazırlaması, asıl hedefinin siyasi olduğunu tüm açıklığıyla gözler önüne sermektedir. İkinci raporun siyasi bir maksatla ve devlet erkinin haksız kullanımı ile hazırlandığı aşikârdır. Çünkü aynı konu ile ilgili iki gün arayla iki farklı raporun düzenlenmesinin izah edilebilir bir yanı yoktur.” ifadeleri kullanıldı.

“Çalışmalarımız hızla sürmekte”

İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak modern ve güvenli binalar yapmak için canla başla çalışmaya devam edileceği söylenen açıklamada, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü, bu ifadelerin kullanıldığı raporla açıkça yetkisini aşmıştır ve yargıyı yönlendirme gayreti içine girmiştir. İzmir’in yıllardır ihtiyaç duyduğu kentsel dönüşüm projelerini son 4 yılda hızlıca harekete geçiren ve İzmirlileri yeni evleriyle buluşturacak modelimizin işleyişi tüm yasalara uygun ve sorunsuz bir şekilde yürütülmektedir. Ortada kesinleşmiş herhangi bir yasal sonuç yokken, bu suçlayıcı ifadelerle hâkim ve savcıları siyasi baskı altında bırakmaya yönelik bir rapor hazırlanması, Bakanlığın İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZBETON’un başarıyla yürüttüğü bu projeyi siyasi olarak zan altında bırakma gayesinde olduğu kanaatini ortaya çıkarmaktadır. Belediyeye daha önce gönderilen yazıda olumlu sonuç bulunurken, daha sonra bu tip iddialara yer veren ikinci bir rapor hazırlanması, bu gayeyi kanıtlar niteliktedir. Bu konuyu çözüme kavuşturmak ve inşaatlara kaldığı yerden hızla devam etmek için çalışmalarımız hızla sürümektedir. İzmirlileri ortada yargıya taşınmış bir durum yokken siyasi saikler içeren raporlara itibar etmeyecektir. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak hemşerilerimizi modern ve güvenli binalara kavuşturmak için canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin en modern kentsel dönüşüm projesi karalanmaya çalışılıyor.” ifadelerine yer verildi.

“Hak sahipleri, açık ve şeffaf imalat sürecini yakından takip edebiliyor”

Yepyeni bir model hazırlandığı vurgulanan açıklamada, “ Rantın sadece bir müteahhidi zenginleştirdiği genel uygulama yerine, kooperatif üzerinden yepyeni bir model uyguluyoruz. Kooperatifle kurulan güçlü sermaye yapısı, inşaatların hızlı tamamlanmasına imkan veriyor. Hak sahipleri açık, şeffaf ve belediye güvencesinde sürdürülen imalat sürecini yakından takip edebiliyor. Böylece tüm tarafların kazandığı bir model hayata geçiyor. Bu modelin mevcut uygulamalarına engel oluşturabileceğini düşünenler çok rahatsız olmuş görünüyorlar. Çaresizlik içinde çirkin siyasetten medet umanlar, ellerindeki güçlere güvenmesinler. Hak ve adalet önünde hiçbir güç duramaz.” denildi.

(SAMİYE ÖZTÜRK) 
Son Eklenen Haberler