131019098
27 Ocak 2021, Çarşamba

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KÜTÜPHANESİ AÇILIYOR

18 Şubat 2020, Salı 06:05

     


İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Araştırma Derneği (İSGARD) Aliağa’da “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Kütüphanesi’ni kuruyor.

İSG uzmanları, işverenler, çalışanlar, yüksek lisans öğrencileri, iş yeri hekimleri, sağlık personelleri ve uzmanlık sınavına hazırlananlar için oluşturulan 725 kitaptan oluşan “İş Sağlığı ve Güvenliği Kütüphanesi” Aliağa Gençlik Merkezi’nde açılıyor. Türkiye’de bir ilki başardıklarını belirten dernek başkanı Mutlu Baykal: “Türkiye’de bu alanla ilgili kaynak sorunu yaşanıyor. İnternette ulaşabildiğimiz kaynaklar maalesef yetersiz geliyor. İlk yardım, meslek hastalıkları, iş kazaları, iş güvenliği mevzuatı, deprem, afetler, iş güvenliği uzmanlığı hazırlığı konularında araştırmalar, makaleler, yüksek lisans tezleri, dergi ve kitaplardan oluşan kütüphanemizi oluşturmayı başardık. Tüm kaynakları temin ederek 725 kitaptan oluşan Türkiye’nin ilk ve tek İş Sağlığı Güvenliği Meslek Kütüphanesi’ni çok yakında açıyoruz. Aliağa Belediye Başkanımız Sayın Serkan Acar bugüne kadar yaptığımız tüm çalışmalarımızda bize destek oldu, kendisine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

“İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri veriliyor”

İş güvenliği konusunda en önemli unsurlardan birinin eğitim olduğunu dile getiren Mutlu Baykal: “İş kazaları sadece iş yerlerinde olmuyor, bir ev hanımı da camını silerken kaza geçirebiliyor veya temizlik yaptığı kimyasalları doğru yere koymazsa çocuğu zarar görebiliyor. İş sağlığı ve güvenliği bir kültürdür. Çocukluktan itibaren eğitim hayatı boyunca okullarda verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu amaçla ilçe milli eğitim müdürlüğü ile birlikte yaptığımız protokolle farklı okullarda 500’e yakın öğrencilerimize afetlerle, iş sağlığı güvenliğiyle ilgili eğitimler verdik. Dernek olarak eğitimlerimize plan çerçevesinde devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Çok fazla eksik var”

Yaptıkları çalışmalarda dış mahalleleri ziyaret ettiklerini ifade eden İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Araştırma Derneği Başkanı Mutlu Baykal: “Aliağa’daki köylülerimizin çiftçilerimizin tarım ve hayvancılıkta iş sağlığıyla ilgili çok fazla eksiklikleri olduğunu gördük. Bölgemizde tarım ve hayvancılıkla ilgili bir çalışma yapmamız gerektiğine karar verdik. Aliağa Tarım İlçe Müdürlüğümüzle birlikte eğitim programı hazırlıyoruz. Program çerçevesinde her hafta bir gün muhtarlarımızla beraber köylerimizi ziyaret edip eğitim vermek istiyoruz.” dedi.

(DERYA SÜNER)  
Son Eklenen Haberler