13 Haziran 2024, Perşembe

Esnaf odasından bayram öncesi uyarı

18 Nisan 2023, Salı 07:22

     


Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk, Ramazan Bayramı öncesi hijyenik olmayan ortamlarda satışa sunulan ürünlerden uzak durulması gerektiği konusunda vatandaşları uyardı.

Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk, Ramazan Bayramı öncesi merdiven altı üretilen şeker, tatlı ve unlu mamullerin satın alınmaması konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu. Bayram öncesi alışverişin hız kazanmaya başladığını vurgulayan Berk, bayram ikramlıklarında merdiven altı üretimden uzak durulması gerektiğini belirterek, “11 ayın sultanı mübarek Ramazan ayına veda etmenin buruk bir hüznü yaşanırken, aynı zamanda Ramazan Bayramı’na ulaşmanın sevinci ve heyecanı içindeyiz. Bakkaldan kasaba, şekerciden tatlıcıya, ayakkabıcıdan konfeksiyoncuya, berberden kuaföre, tüm sektörlerdeki esnaf ve sanatkarımız Ramazan Bayramı için hazırlıklarını hızlandırdı.” dedi

“Korsan satıcılara dikkat edelim”

Yaklaşan Ramazan Bayramı'nda, vatandaşları yapacakları alışverişlerde dikkatli olmaları konusunda uyaran Serdar Berk “Ramazan Bayramı'na çok az zaman kaldı. Tabii ki gözü dönmüşlerin, haksız yere kazanç peşinde koşanların bu dönemler iştahlarının kabarık olduğu zamanlar. Onun için dikkat edeceğimiz hususlar var. Halkımız ve esnafımız başta sahte para olmak üzere hırsızlık, dolandırıcılık ve yankesicilik olaylarına karşı dikkatli olmalı. Günü kurtarmak, ceplerini doldurmak için halkın sağlığını hiçe sayan çıkarcılara halkımız prim vermemeli. Ucuz diye merdiven altı üretilen ürünlere rağbet eden halkımız hem korsan satıcıların ekmeğine yağ sürmekte, hem esnafımız mağdur edilmekte hem de haksız kazanca destek olmaktadır. Sağlıklı olmayan ortamda üretilen ve etiketsiz satışa sunulan bayram şekeri, çikolata, tatlı ve unlu gıda ürünlerinden uzak duralım, korsan satıcılara dikkat edelim. Geçtiğimiz yıla göre tatlı fiyatlarında yüzde 100'e yakın artış oldu. O yüzden işlerde de düşüş yaşanıyor. İyi bir tatlıyı anlayabilmek için, taze olmasına, fıstığın rengine dikkat edin. Ucuz diye alınan yiyecek ya aynı gün ya da ertesi gün çöpe gidiyor. Bildiğimiz ve tanıdığımız esnaftan alışveriş yapalım. Bunu yanı sıra alışveriş yapacağımız yeri de özenle seçmeliyiz. Esnafımızda her yiyeceğin en tazesi ve kalitelisi var. Bizim bakkalımız, manavımız, kasabımız, kuruyemişçimiz kim olursa olsun kendi yemediği bir ürünü müşterisine satmaz. Bu düşüncelerle başta esnaf ve sanatkarımız olmak üzere halkımızın ve tüm İslam Aleminin mübarek Ramazan Bayramı’nı tebrik eder, Ramazan Bayramı’nın birlik beraberliğimize, kardeşliğimize ve huzurumuza vesile olmasını dilerim.” ifadelerini kullandı.

(SAMİYE ÖZTÜRK)  
Son Eklenen Haberler