131019098
28 Haziran 2022, Salı

ÖZEL ÇOCUKLAR ATLA TERAPİ İLE İYİLEŞECEK

18 Mayıs 2022, Çarşamba 06:06

     


Aliağa Belediyesi, engelli bireylerin sosyal, psikolojik ve fiziksel kabiliyetlerini artırabilmelerine yardımcı olacak Hippoterapi Merkezi Projesi’nde çalışmalara başladı. Hippoterapi Merkezi'nde uygulanacak Atla Terapi programı, özel çocukların fizyolojik ve psikolojik olarak gelişimlerini destekleyecek.

Engelli vatandaşların rehabilitasyon ihtiyaçlarını karşılamak ve iyileşme süreçlerini hızlandırmak amacıyla Çaltılıdere Mahallesi'nde 6 bin 689 metrekarelik proje alanında 2 bin 120 metrekare kapalı alana sahip Hippoterapi Merkezi'nde inşaat çalışmalarına start verildi. Hippoterapi Merkezi ile Aliağa’nın özgün bir tesise kavuşacağını belirten Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, “Engelli vatandaşlarımız; bir yandan atla terapi imkanı bulacak bir yandan hobi bahçelerinde toprakla buluşacak. El becerilerini geliştirmek için el sanatları atölyelerinde faaliyetler yapacak. Rehabilitasyon Merkezimiz engelli vatandaşlarımızın yanı sıra tüm vatandaşlarımızın keyifle vakit geçirebileceği bir tesis olacak” dedi. Aliağa Belediyesi, inşaat çalışmalarına başladığı Hippoterapi Merkezi'ni kısa sürede tamamlayarak engelli vatandaşların hizmetine sunacak. Büyüklüğü ve sunduğu imkânlarla Avrupa Standartlarına sahip olacak Hippoterapi Merkezi sadece Aliağa'ya değil bölgeye hitap edecek.

Özel çocukların sosyalleşme ve iletişim becerilerini destekleyecek

Hippoterapi Merkezi'nde uygulanacak Atla Terapi programı, özel çocukların sosyalleşme ve iletişim becerilerini destekleyeceği gibi nörolojik, fizyolojik ve psikolojik olarak da gelişimlerini destekleyecek. Engelli bireylerin aileleri ile birlikte keyifle vakit geçirebilecekleri Hippoterapi Merkezi'nde;  Çocuk Oyun Alanları, Bireysel Eğitim Odaları, Tek Katlı Ahır, Engelli Mutfak Atölyesi, Fizik Tedavi Merkezi, Padok, Grup Eğitim Odası, Otopark, Seyir Terası, Kafeterya, Günübirlik Dinlenme Alanları ile Tek Katlı 'Rehabilitasyon Merkezi ve Yönetim Binası' bulunacak.

Sanat atölyeleri ve hobi bahçeleri tesise zenginlik katacak

Proje alanında çalışmaları inceleyen Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Hippoterapi Merkezi ile Aliağa’nın özgün bir tesise kavuşacağını söyledi. Engelli vatandaşların sosyal hayata daha kolay adapte olabilmeleri adına yoğun çaba sarf ettiklerini de belirten Başkan Serkan Acar,  “Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası münasebetiyle Aliağamızda farkındalık oluşturmak adına bir dizi etkinlikler gerçekleştirdik. Aliağa Belediyesi olarak tüm paydaşlarımızla birlikte Aliağa’da engelleri kaldırmak için çaba sarf ediyoruz. Sosyal yaşam alanlarımızda ve kaldırımlarda engelli vatandaşlarımızın günlük hayatlarını kolaylaştıracak düzenlemeler yaparken aynı zamanda ulaşımlarını da kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Aliağa’da engelleri aşmak için birçok çalışmayı hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda Aliağamıza Hippoterapi Merkezi kazandırmak için çalışmalarımızı başlattık. Hippoterapi Merkezi, engelli vatandaşlarımızın sosyal, psikolojik ve fiziksel gelişimlerine katkı sağlayacak. Engelli vatandaşlarımız; Bir yandan atla terapi imkanı bulacak bir yandan ise hobi bahçelerinde toprakla buluşacak. El becerilerini geliştirmek için el sanatları atölyelerinde faaliyetler yapacak. Rehabilitasyon Merkezimiz engelli vatandaşlarımızın yanı sıra tüm vatandaşlarımızın keyifle vakit geçirebileceği bir tesis olacak” dedi.  

Derya Süner 
Son Eklenen Haberler