131019098
29 Haziran 2022, Çarşamba

Polis Plajı’na ‘Mavi Bayrak’

18 Haziran 2022, Cumartesi 06:48

     


İzmir Valiliği himayesinde, Aliağa Belediyesi ve Türkiye Çevre Eğitim Vakfı ev sahipliğinde, ilk defa mavi bayrak ödülü almaya hak kazanan Aliağa Polis Plajı’na, törenle mavi bayrak verildi.

Pandemi nedeniyle yaşanan olumsuzluklara rağmen İzmir, sahip olduğu 66 mavi bayraklı plaj sayısını korudu ve Türkiye’de bu alanda Antalya ve Muğla’nın ardından 3. sırada yer aldı. İzmir Valiliği, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, İzmir İl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ile Türkiye Çevre Eğitim Vakfı bünyesinde kurulan İzmir Mavi Bayrak Komisyonu çalışmalarını başarılı bir biçimde yürütüyor. Aynı zamanda Türkiye’de ilk defa İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından “Mavi Bayrak Birimi” kurularak programın İzmir’de yürütülmesine katkı sağlandı. Son olarak Aliağa Polis Plajı’na düzenlenen İl Mavi Bayrak Töreniyle mavi bayrak ödülü verildi. Düzenlenen törene İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, İzmir İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Hilmi Atabay, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Bölge Koordinatörü Doğan Karataş, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Nurlu, İzmir İl Kültür Turizm Müdürü Murat Karaçanta, Aliağa Kaymakamı Ömer Karaman, Aliağa Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Aliağa İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Balıkçıoğlu, Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Akyüz, kurum müdürleri, oda temsilcileri, siyasi partilerin ilçe temsilcileri ve emniyet mensupları katılım gösterdi.

Doğan Karataş “Plajımız Mavi Bayrak ödülüyle hizmet vermeye hazır”

Tören saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından törenin konuşmalar kısmına geçildi. İlk olarak Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Bölge Koordinatörü Doğan Karataş konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi. Karataş, “İzmirimizde bu yıl Dikili’ye kadar 10 ilçemizde bu sezon toplam 66 plaj ve 4 marinada mavi bayrak dalgalanacak. Mavi bayrak hem halkın sağlıklı, güvenli bir biçimde plajlardan faydalanabilmesine hem de sürdürülebilir bir çevre bilincinin gelişmesine katkı sağlamakta. Aliağa Polis Plajımız tertemiz yüzme alanı, pırıl pırıl kumu, güvenlik hizmetleri ve engelli olanaklarıyla sahip olduğu Mavi Bayrak ödülüyle vatandaşımıza hizmet vermeye hazır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” Dedi.

Şükran Nurlu, “Mavi bayraklı plaj sayımız yüzde doksan arttı”

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Bölge Koordinatörü Doğan Karataş konuşmasının ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şükran Nurlu konuşmasına başladı. Nurlu, “2019 yılından beri mavi bayraklı halk plajı sayımız neredeyse yüzde doksan artış gösterdi. Mavi bayraklı plajların artmasının, halkımızın denizle sağlıklı bir şekilde buluşması için önemli bir unsur olduğunun altını çizerek ve bugün burada bulunduğumuz bu Polis Plajının bu ödülü alması için emeği geçen başta Emniyet Teşkilatı olmak üzere Mavi Bayrak Birimimizin paydaşı olan Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüze, Turizm İl Müdürlüğümüze, TÜRÇEV Vakfına ve Aliağa Belediyemize emeklerinden dolayı teşekkürlerimi iletiyorum.” İfadelerini kullandı.

Murat Karaçanta, “Ödül sahiplerini kutluyorum”

Nurlu’nun konuşmasının ardından İzmir İl Kültür Turizm Müdürü Murat Karaçanta konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi. Karaçanta, “Turizm sektöründe kalitemizin uluslararası simgelerinden biri olan Mavi Bayrak Ödül töreni için burada toplandık. Mavi Bayrak dünya çapında saygınlığa sahip olmakla birlikte, plaj ve marinayı kullanacak vatandaşların ihtiyaçlarına cevap verecek güvenliği, donanımı garanti eden bir sistemdir. Bugün Türkiye olarak hem çevre hassasiyetimizi hem de turizm standartlarımızda sahip olduğumuz yüksek kaliteyi ilan etmiş oluyoruz. Ödül sahiplerini kutluyorum.” Şeklinde konuştu.

Mehmet Şahne, “Emniyet her alanda Türk Milleti’nin emrinde”

Karaçanta’nın ardından İzmir İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne konuşmasını yapmak üzere kürsüye geldi. Şahne, “Bir yıldır üzerinde hassasiyetle durduğumuz Mavi Bayrak konusunda öncelikle İZSU ile alt yapı ve kanalizasyon çalışmalarını tamamladık. Bu çalışmaların ardından tesisimizin güzelleşmesi ve daha bakımlı hale getirilmesi için Aliağa Belediye Başkanımızla birlikte gerekli çalışmaları tamamladık. Devamında Türkiye Çevre Eğitim Vakfı ile kontrol ve tescil sürecinin üstesinden geldik. Nihayetinde bugün temizlik, çevre duyarlılığı, turizm yönünden büyük anlam ifade eden Mavi Bayrağı plajımıza kazandırmış bulunuyoruz. İzmir İl Emniyet Müdürlüğü sadece suç ve suçluyla mücadelede değil her alanda Türk Milleti’nin emrinde.” Dedi.

Yavuz Selim Köşger, “Mavi Bayrak Aliağa’ya hayırlı uğurlu olsun”

Şahne konuşmasının ardından İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger kürsüye davet edildi. Köşger, “İzmir bir sanayi şehri, İzmir bir tarım şehri, İzmir bir turizm şehri, İzmir bir ticaret şehri. İzmir bütün bunların hepsinde de iddiası olan bir şehir. Bizim idealimiz şu, bu sektörlerin her biri kendi alanında iddiasını devam ettirecek. Mavi Bayrak Aliağa’ya hayırlı uğurlu olsun.” İfadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Mavi Bayrak Sertifikası’nı Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Bölge Koordinatörü Doğan Karataş, İzmir İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne’ye ve Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’a takdim etti. Daha sonra Mavi Bayrak ve Türk Bayrağı denizden karşılandı. Denizden gelen bayraklar emniyet personeli tarafından teslim alındı. Ardından mavi bayrak göndere çekildi. Göndere çekilen bayrak önünde protokol üyeleri fotoğraf çekilmesinin ardından tören son buldu.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler