131019098
17 Ocak 2021, Pazar

İSG YASASI ERTELENDİ

18 Temmuz 2020, Cumartesi 06:44

     


Aralarında İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Araştırma Derneği’nin de bulunduğu 1 Temmuz Platformu, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın kamu işyerleri ile az tehlikeli sınıf işyerlerinde uygulanmasının ertelenmesi üzerine açıklamada bulundu.

TBMM plan ve bütçe komisyonunda; 6331 İş sağlığı ve güvenliği yasasının kamu işyerleri ile az tehlikeli sınıf işyerlerinin hizmet alımı 31 Aralık 2023 yılına ertelenmesi teklifi komisyonda kabul edildi. Bu konu kapsamında aralarında İş sağlığı ve Güvenliği Eğitim Araştırma Derneği (İSGARD)’nin de bulunduğu 1 Temmuz Platformu açıklamada bulundu. Platform açıklamasında, “ İş sağlığı ve güvenliği alanında dernekler, sendikalar ve diğer sivil toplum kuruluşlarından oluşan 35 kuruluş ile beraber 1 Temmuz Platformunu Haziran başında oluşturup 8 yıldır ötelenen kanunun artık yürürlüğe girmesi için mücadele ettik. Bu mücadelemizde TBMM’ de tüm siyasi partilerin grup başkanvekilleri, ilgili kurum kuruluş yetkilileri ile platformumuzun oluşturduğu heyet görüşmeler gerçekleştirdi. Kanunun ötelenmesinin iş kazalarını artırmaktan başka bir işe yaramayacağını, ülkemize fayda getirmediğini, kararlılıkla kanun maddesinin uygulanması ve etkin denetimlerin artması konusunda ısrarımızı belirttik.” İfadelerini kullandı.

“Bizler mücadelemizi verdik”

Meclis plan bütçe komisyonunda kanun ertelemesinin yanlış olduğunu dile getirdiklerini belirterek devam eden platform üyeleri, “Meclis plan bütçe komisyonunda kanun ertelemesinin yanlış olduğunu detaylı açıklamalarımızla anlattık. Gelinen süreçte yasa 3,5 yıl daha ertelenmesi kabul edildi. Ülkemizde her yıl iş kazasında binlerce insanımızın ölmesi ve meslek hastalığına yakalanan binlerce insanımız yine göz ardı edildi. Özel sektörde çalışanlara kanun yürürlükte iken kamuda çalışanlar yine kanun dışında bırakıldı. Bizler mücadelemizi verdik, yılmadan mücadele etmeye de devam edeceğiz. Bu çalışmalarda destek veren dernek üyelerimize, İSGARD yönetim kurulumuza, 1 Temmuz Platformuna katılım gösteren tüm STK yöneticilerimize teşekkür ederiz.” Şeklinde konuştu.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler