25 Haziran 2024, Salı

15 Temmuz şehitleri anıldı

18 Temmuz 2023, Salı 06:23

     


15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Aliağa’da etkinlikler düzenlendi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 7. yıldönümü dolayısıyla tüm yurtta olduğu gibi Aliağa’da da anma programı düzenlendi. Program, protokol üyelerinin şehitlik ziyareti ile başladı ve ardından Merkez Camii’nde mevlit okutuldu. Program, Demokrasi Meydanı’nda devam etti. Aliağa Kaymakamlığı tarafından organize edilen geniş katılımlı anma programına; Kaymakam Zekeriya Güney, Belediye Başkanı Serkan Acar, Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet İmir, şehit yakınları, gaziler, daire amirleri, belediye meclis üyeleri, siyasi parti üyeleri, STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okunması ile başlayan program, Kur’an-ı Kerim Tilaveti’nin ardından mehteran takımı gösterisiyle devam etti. Ardından Aliağa Engelsiz Mehteran Takımı’nın gösterisi sunuldu ve öğrenciler 15 Temmuz konulu şiirlerini okudu. Ardından program, ilahiler ve kahramanlık türküleri ile devam etti.

“15 Temmuz unutulmaz bir gecedir”

İlahilerin ardından ise günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı yapmak üzere Kaymakam Zekeriya Güney kürsüye davet edildi. Güney açıklamasında, “Takvim yapraklarının 15 Temmuz 2016 Cuma’yı gösterdiği o karanlık gece Türk Milleti, Fetullahçı Terör Örgütünce gerçekleştirilen en kanlı, en alçak ve en sinsi darbe girişimine maruz kalmıştır. 15 Temmuz 2016'da Fetullahcı Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişimi, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, bir destan sergileyen asil milletimiz ve kahraman güvenlik güçlerimizin inanç ve kararlılığı ile bertaraf edilmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile yüce milletimiz elinde bayraklarıyla sokaklara çıkmış, meydanlara inmiş, namluların, tankların, helikopterlerin, uçakların karşısına dikilmiş ve bu zaferi kanlarıyla, canlarıyla almıştır. 15 Temmuz hain darbe girişimi, milletimizin ülkesine, devletine, demokrasisine, anayasal düzenine ve özgürlüğüne bağlılığını, aydınlık bir gelecek idealinden asla taviz vermeyeceğini tüm dünyaya haykırdığı unutulmaz bir gecedir.” dedi.

“15 Temmuz gecesi Ömer Halisdemir gibi yiğitleri çıkardı”

Güney açıklamasında, “Aziz milletimiz, o gece verdiği mücadele ile istiklali ve istikbali söz konusu olduğunda, şartlar ne olursa olsun neleri başarabileceğini, neleri göze alabileceğini tüm dünyaya bir kez daha göstermiş, ölümü göze alarak sokakları, meydanları dolduran milyonlarca vatandaşımızdan şehitlik ve gazilik şerefine layık olanlar isimlerini tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Kurtuluş Savaşında Nene Hatun’u, Maraşlı Sütçü İmamı, İzmir’i işgal ettiklerinde Yunanlar’a ilk kurşunu sıkan Hasan Tahsin’i çıkaran bu aziz millet, 15 Temmuz gecesi Ömer Halisdemir gibi yiğitleri çıkarmış, 250 şehit verdiğimiz o gecede 2200’e yakın vatandaşımız da yaralanarak gazilik şerefine ulaşmıştır. Bugün ülkemizin her köşesinde coşkuyla, gururla söylenen özgürlük türkülerinin asıl bestekârı, kalplerimizdeki eşsiz yerlerini daima muhafaza edecek olan aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizdir. Onlar, 15 Temmuz gecesi cesaretleri, dirayetleri, kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazdılar. Onlara minnettarız.” diye konuştu.

“Türkiye Yüzyılı için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz”

Birlik ve beraberlik nöbetinin sonsuza dek süreceğini söyleyen Güney, “Devletimizin son yıllarda dış politikada, enerjide, savunma sanayinde, ulaştırma ve altyapıda, teknoloji, uzay, havacılık, eğitim, sağlık ve benzeri alanlardaki, imrendiren, göz dolduran, dünyada dikkatle takip edilen, izlenen başarılı atılımları artarak devam edecek, bu aziz vatan için her zaman olduğu gibi demokrasi, birlik ve beraberlik nöbetimiz sonsuza dek sürecektir. Geleceğin büyük Türkiyesi’nin inşa için, Türkiye Yüzyılı için gecemizi gündüzümüze katarak tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Camilerde sela okundu

Kaymakam Zekeriya Güney’in konuşmasının ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı video gösterimi yapıldı ve darbe girişimi ile ilgili video gösterimi gerçekleştirildi. Video gösterimi sonrasında 15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişimi ile ilgili ‘15/07 Şafak Vakti’ isimli film gösterime sunuldu. Program, saat 00.13’te tüm camilerde sela okunması ile son buldu.

(SAMİYE ÖZTÜRK) 
Son Eklenen Haberler