25 Haziran 2024, Salı

Öğrenciler için mesleki eğitime yönlendirme hizmeti

19 Ocak 2024, Cuma 06:58

     


Aliağa’da 8. sınıfta okuyan öğrenciler ve velilerine, kendilerine en uygun okulu ve alanı seçmelerinde yardımcı olmak üzere Aliağa Rehberlik ve Araştırma Merkezi, tüm ortaokulların rehberlik servisleri ile meslek liselerinin rehberlik servisleri tanıtım ve yönlendirme hizmeti verecek.

Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Mesleki ve Teknik Eğitimi Tanıtım, Mesleki ve Teknik Eğitime Yönlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Aliağa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu'nda, Aliağa İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Abalı başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Erdoğan Akyüz, okul müdürleri, rehber öğretmenler ile Aliağa Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü yöneticileri katıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Erdoğan Akyüz, toplantıda yaptığı konuşmada mesleki eğitimin önemine ve mesleki eğitimde dikkat edilmesi gereken konulara değindi. Toplantıda mesleki ve teknik eğitimin tanıtımı ve mesleki teknik eğitime yönlendirme hususlarında açıklamalar ile sunumlar yapıldı.

Öğrenci ve veliler ilgili birimlerden danışmanlık hizmeti alabilecek

Öğrencilerin ilgi, istek, yetenek ve kişilik özelliklerinin ortaya çıkarılması, başarılı ve mutlu olabilecekleri bir mesleği seçmeleri için meslekler hakkında bilgilendirilmeleri ve eğitim sistemi ile çalışma hayatı arasındaki ilişkinin güçlendirilmesinin ülkemizin insan kaynağının geliştirilmesi açısından büyük önem arz ettiğini belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Erdoğan Akyüz, “Tüm bireyler için hayat boyu öğrenme bilincinin geliştirilmesi, istihdamda bulunanların yeni teknolojilere uyumlarının sağlanması ve eğitim-insan gücü-istihdam dengesinin oluşmasının desteklenmesi ancak ve ancak nitelikli bir mesleki ve teknik eğitim hizmeti sunulmasıyla mümkün olacaktır.  8. Sınıfta okuyan öğrencilerimize, velilerimize kendilerine en uygun okulu ve alanı seçmelerinde yardımcı olmak üzere Aliağa Rehberlik ve Araştırma Merkezi, tüm ortaokullarımızın rehberlik servisleri, meslek liselerimizin rehberlik servisleri tanıtım ve yönlendirme hizmeti verecek olup, öğrenci ve velilerimiz ilgili birimlerden danışmanlık hizmeti alabileceklerdir.” Dedi.

(VOLKAN GÜNDÜZ) 
Son Eklenen Haberler