23 Temmuz 2024, Salı

Hotar büyükelçi oldu

19 Şubat 2024, Pazartesi 06:49

     


Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Doktor Nükhet Hotar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görevlendirmesiyle Akdeniz için Birlik'in Türkiye Cumhuriyeti Özel Temsilcisi olarak atandı. Hotar'a Büyükelçi unvanı da verildi.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla gerçekleşen atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. Alınan karara göre Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Doktor Fatma Seniha Nükhet Hotar, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Akdeniz için Birlik'in Türkiye Cumhuriyeti Özel Temsilcisi olarak görevlendirildi. Hotar'a büyükelçilik unvanı da verildi. Kararla birlikte Hotar'ın Dokuz Eylül Üniversitesi'ndeki rektörlük görevi de sone erdi. Hotar, 15 Temmuz 2018 tarihinden bu yana rektörlük görevini yürütüyordu.

“Muhterem Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum”

Nükhet Hotar, yaptığı açıklamayla büyükelçilik unvanı ve Akdeniz İçin Birlik (UFM) genel sekreter yardımcılığı görevinden dolayı mutluluk yaşadığını belirterek, "Bir süreden beri Sayın Cumhurbaşkanımızın onurlandırmasıyla tarafıma tevdi edileceğini bildiğim büyükelçilik unvanı ve Akdeniz İçin Birlik (UFM) genel sekreter yardımcılığı görevi, şahsımda büyük bir mutluluk oluşturmuştur. 15 Temmuz 2018 tarihinde yine Muhterem Cumhurbaşkanımızın tensipleri ile Dokuz Eylül Üniversitesi rektörlüğüne atanmış idim. Önce öğrencisi sonrasında öğretim üyesi olduğum üniversitenin ilk kadın rektörü olmanın gururunu da büyük bir sorumluluk duygusu ile taşımaktayım. Görevden ayrılmanın burukluğu ancak ülkemizi uluslararası stratejik öneme sahip bir kuruluşta üst düzeyde temsil edecek olmanın heyecanı ve sevinci içindeyim. Bu duygularla Muhterem Cumhurbaşkanımıza en derin şükranlarımı sunuyorum. Tüm öğrenci ve çalışma arkadaşlarıma başarılarının devamını diliyorum" dedi.

DEÜ Rektörlüğüne Mahmut Ak atandı

Dokuz Eylül Üniversitesi'nde (DEÜ) Nükhet Hotar’ın yerine rektörlük vekâleten Mahmut Ak'a verildi. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi'nde yapılan seçimi kazanan Raşit Tükel yerine, seçimde ikinci olan Mahmut Ak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanmıştı. Bu atama tartışmalara neden olmuş, seçim sonuçlarının yok sayılması eleştirilere yol açmıştı. Ak, 2023 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeliğine atanmış, rektörlük görevini ise bırakmıştı.

Akdeniz İçin Birlik nedir?

Akdeniz için Birlik (AiB) Avrupa ve Akdeniz Havzası'ndan 43 ülkenin yer aldığı hükûmetler arası bir kuruluştur. Avrupa Birliği'nden 28 üye devlet ve Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Güneydoğu Avrupa'dan 15 ortak Akdeniz ülkesini kapsar. Birlik, 1995'te kurulan ve Barselona Süreci olarak bilinen Avrupa-Akdeniz Ortaklığı'nı güçlendirme amacıyla Temmuz 2008'de Akdeniz için Paris Zirvesi'nde oluşturulmuştur. Birliğin amacı, Akdeniz bölgesi genelinde istikrar ve entegrasyonu teşvik etmektir. Birlik, Akdeniz'in iki kıyısı arasında ortak mülkiyet, ortak karar alma ve ortak sorumluluk prensipleri temelinde bölgesel stratejik meselelerin tartışılması için bir forum teşkil eder. Başlıca amacı, ülkelerin sosyoekonomik kalkınmasını desteklemek ve bölgede istikrar sağlamak üzere Akdeniz bölgesinde hem Kuzey-Güney hem de Güney-Güney entegrasyonunu artırmaktır. Kuruluş, yürüttüğü eylemlerle insani kalkınmayı teşvik etmek ve sürdürülebilir kalkınmayı desteklemek şeklinde iki temel dayanağa odaklanmaktadır.

(HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler