131019098
21 Nisan 2024, Pazar

Çanakkale Zaferi 109 yaşında

19 Mart 2024, Salı 06:59

     


18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 109. yıl dönümü Aliağa’da düzenlenen tören ve programlarla anıldı.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 109. yıl dönümü etkinlikleri Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen resmi tören ile başladı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki törene; Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Aliağa Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet İmir, şehit yakınları, gaziler, askeri erkan, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 

Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu

Gerçekleştirilen resmi törende Aliağa Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı ile Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Resmi tören, şehitler için saygı duruşu sonrası İstiklal Marşı’nın okunması ve Aliağa Kabristanlığı’nda bulunan şehitlik ziyaretiyle son buldu. Şehitleri anma programı Aliağa Tüpraş Halk Eğitimi Merkezi’nde organize edilen etkinliklerle devam etti. Aliağa Alp Oğuz Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan programda günün anlam ve önemine ilişkin konuşmaları Aliağa Alp Oğuz Anadolu Lisesi Müdürü Ali Gürlek ile Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Aliağa temsilcisi Gazi Yarbay Ufuk Gökmen yaptı.

‘18 Mart Oratoryosu’ duygusal anlar yaşattı

18 Mart Çanakkale Destanı’nın anlatıldığı, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının minnetle anıldığı, vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığın dile getirildiği konuşmaların ardından öğrenciler tarafından sahnelenen ‘18 Mart Oratoryosu’ izleyenlere duygusal anlar yaşattı. Yoğun ilgiyle gerçekleştirilen program çekilen hatıra fotoğraflarının ardından sona erdi.

(DERYA SÜNER)

  
Son Eklenen Haberler