21 Haziran 2024, Cuma

Yiyitalp’ten sürücülere uyarı

19 Nisan 2023, Çarşamba 06:22

     


Aliağa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Salih Yiyitalp, Ramazan Bayramı öncesi yaşanabilecek trafik yoğunluğuna karşı şehirlerarası ve şehir içi trafiğe çıkacak araç sürücülerini dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Aliağa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Salih Yiyitalp, Ramazan Bayramı öncesi şehirlerarası ve şehir içi trafiğe çıkacak vatandaşları, olası tehlikelere karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Özellikle trafik yoğunluğunun arttığı tatilin ilk günü ve tatil dönüşü son gün araç kullanacak sürücülerin her zamankinden daha dikkatli olması gerektiğini dile getiren Yiyitalp, aşırı hız, dikkatsizlik ve kurallara uymama nedeniyle meydana gelebilecek kazaların önlenmesi için uyarıda bulundu.

“Dikkatsizlik bayram coşkusunu mateme çeviriyor”

Bayram için memleketlerine veya tatile giden sürücülerin, hızdan ve hatalı sollamadan uzak durması, trafik kurallarına uyması gerektiğini söyleyen Yiyitalp, “Her bayram öncesi ve sonrasında dikkatsizlik, tedbirsizlik ve alınmayan önlemlerden dolayı meydana gelen trafik kazaları, yüzlerce ailenin bayram coşkusu ve mutluluğunu mateme çevirmekte, sevinçler gözyaşına dönmektedir. Yazılı ve görsel basında trafik kazaları ilk haber olarak çıkmakta ve meydana gelen bu kazalar sonucunda öksüz kalan çocuklar, ömür boyu sürecek sakatlıkların yanında milyonlarca maddi hasarların olması bizleri gerçekten üzmektedir" dedi.

“En iyi sürücü hız yapan değil, kaza yapmayan sürücüdür”

Sürücüleri dikkatli ve tedbirli araç kullanmaya davet eden Yiyitalp, sürücülerin araç kullanırken mutlaka emniyet kemeri takmalarını, uzun seyahatlerde ise en az üç saatte bir mola vermeleri gerektiğini ifade etti. Ramazan Bayramı öncesinde özellikle yola çıkacak olan tüm sürücülerin araçlarının genel bakımını yapması gerektiğinin önemine değinen Yiyitalp, "Lastiklerin bakımı ve far ayarları kesinlikle ihmal edilmemeli. Araç lastikleri güvenli bir sürüş için can simididir. Uygun ve doğru olmayan lastik kaza sebebidir. Sürücüler, uykusuz, yorgun ve alkollü araç kullanmamalı. Sürücü ve yolcular emniyet kemerini takmalı, emniyet kemeri kullanmanın trafik kazalarındaki ölümlerde yüzde 45, ağır yaralanmalarda ise yüzde 50 oranında azalma sağladığı unutulmamalıdır. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre; ölümle sonuçlanan her üç kazadan birinin aşırı hızdan kaynaklandığını sürücülerimiz bilmelidir. Araç sürücüleri yüksek hız limitinin görme ve algılama yeteneğini olumsuz etkilediğini, ayrıca hız limitini aşarak kaza yapan araçlarda yaralanma ve ölüm riskinin çok yüksek olduğunu bilmelidir. Sürücülerimiz araç kullanırken kesinlikle cep telefonu ile konuşmamalı. Genel trafik kurallarına uyulmalı ve hız sınırlarına riayet edilmeli. En iyi sürücü hız yapan değil, kaza yapmayan sürücüdür. Bu güzel bayramı sevdikleriniz ile geçirmeniz için trafik kurallarına uyun. Sevinç dolu olan bu günlerinizi hüzne çevirmeyin. Sürücülerimiz trafikte birbirlerine karşı sevgi ve saygı kuralları içerisinde hareket edip, sabırlı bir şekilde araç kullanırlarsa kazalar büyük ölçüde azalacaktır.” diye konuştu.

(DERYA SÜNER)  
Son Eklenen Haberler