131019098
16 Ocak 2021, Cumartesi

OKUL KANTİNLERİNDE LOGOSUZ GIDA SATILMAYACAK!

19 Temmuz 2019, Cuma 06:03

     


Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Serdar Berk, resmi ve özel okulların bünyesinde faaliyet gösteren kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde satışa sunulacak hazır ambalajlı gıdalarda "Okul Gıdası" logosunun kullanımıyla ilgili detayların belli olduğunu açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanlığının "Okul Gıdası Logosu Uygulaması Usul ve Esasları Hakkında Tebliği, 16 Eylül'de yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete'de yayımlandı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Aliağa Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Serdar Berk, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel okul ile kurumların bünyesinde faaliyet gösteren kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde satışa sunulacak hazır ambalajlı gıdalarda "Okul Gıdası" logosu yer alacağını söyledi. Logo, Tarım ve Orman Bakanlığından işletme kayıt/onay belgesi alan gıda işletmecileri tarafından, belirlenen kriterlere uygun olarak üretilen hazır ambalajlı gıdalarda herhangi bir başvuruya gerek kalmaksızın kullanılabilecek. Buralarda satılacak hazır ambalajlı gıdalar, Türk Gıda Kodeksi'ne de uygun olacak.

Bedelsiz ürünlerde de logo kullanılacak

Eğitim kurumlarında satışı uygun olmayan gıda ve içeceklerde Okul Gıdası logosu bulunamayacağını ifade eden Serdar Berk, “Bakanlıklar tarafından okullara dağıtımı yapılan okul sütü, okul üzümü ve benzeri bedelsiz ürünlerde de logo kullanılacak. Ambalaj üzerinde yer alacak logonun çapının, en geniş yüzeyi 80 santimetrekareden büyük olan ambalajlarda veya kaplarda 2,5 santimetre, 25 ile 80 santimetrekare arasında olanlarda 2 santimetre ve 25 santimetrekareden küçük olanlarda 1,5 santimetre olması gerekecek. Okul Gıdası logosunda yer alan yazı karakterleri ve şekiller, etikette kullanılan zeminle kontrast oluşturacak şekilde kullanılacak. Okullarda satışa sunulacak gıdalarla ilgili talep ve önerileri, Tarım ve Orman Bakanlığı başkanlığında 3 Bakanlığın 2'şer temsilcisinden oluşan komisyon alacak.” dedi.

Gerekli denetimler yapılacak

Serdar Berk, okul gıdası kriterlerinin, Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla gıda işletmelerine bildirileceğini belirterek, bakanlığın okul ve kurum müdürlüklerinin bünyelerinde faaliyet gösteren gıda işletmelerinin belirtilen kriterlere uyum sağlayıp sağlamadıkları konusunda gerekli denetimleri yapacağını söyledi. Berk, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yapılan denetimlerde, Okul Gıdası logosu bulunmayan veya logo bulunduğu halde belirlenen koşullara uygun olmayan gıda satışı yapan işletmeler tespit edildiğinde gerekli tedbirlerin alınması için aylık olarak Milli Eğitim Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine iletileceğini ifade etti.

Yemekhaneleri kapsamayacak

Bakanlıkların belirlenen usul ve esasların uygulanmasında Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) ile iş birliği yapabileceğini kaydeden Serdar Berk, bu kapsamda TGDF’nin, gıda işletmelerinin logo kullanımına uyum sağlamalarına dair süreçte gıda işletmelerinin bilgilendirmesini sağlayabileceğini söyledi. İlgili Bakanlıkların, gerekli görülen durumlarda diğer sivil toplum kuruluşlarıyla da iş birliğine gidebileceğini ifade eden Berk, tebliğin bakanlığa bağlı resmi ve özel okul ile kurumların bünyesinde faaliyet gösteren yemekhaneleri kapsamayacağını kaydetti.

(VOLKAN GÜNDÜZ)  
Son Eklenen Haberler