131019098
26 Ocak 2022, Çarşamba

KÖŞGER’DEN BİRLİK ÇAĞRISI

19 Ağustos 2021, Perşembe 06:26

     


İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, kent ekonomisine yön veren STK ve OSB başkanları ile toplantı gerçekleştirerek, son dönemde meydana gelen doğal afetler nedeniyle ortaya çıkan ihtiyaçların giderilmesi noktasında birlik çağrısı yaptı.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger son dönemde meydana gelen doğal afetler nedeniyle STK ve OSB başkanlarıyla bir araya gelerek birlik çağrısında bulundu. Valilikte düzenlenen toplantıya; İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, İzmir Ticaret Borsası Başkan Vekili Ercan Korkmaz, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, Ege İhracatçılar Birliği Başkanı Jak Eskinazi, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, MÜSİAD İl Başkanı Bilal Saygılı, Ege İş İnsanları Derneği Başkanı Avni Yelken Biçer, Ege Sanayici İş İnsanları Derneği Başkanı Mustafa Karabağlı, Anadolu Aslanları İş İnsanları Derneği Başkanı Şerafettin Gücü, Kemalpaşa OSB Başkanı Kamil Korkut, Aliağa OSB Bölge Müdür Yardımcısı Nesrin Targıtay, Torbalı OSB Başkan Vekili Mustafa Şafak Baran, İTOB OSB Başkanı Onur Acar, İzmir Ticaret Borsası Genel Sekreteri Erçin Güdücü ve Kemalpaşa OSB Müdürü Cüneyt Öztürk katıldı.

“Birlik beraberlik içerisinde bu zorlukları da atlatacağız”

Toplantının açılış konuşmasında, ülkemizin zor zamanlardan geçtiğine vurgu yapan Vali Köşger, İzmir depreminde yaşanan sıkıntıları da anımsatarak, devletimizin desteğiyle, vatandaşlarımızın katkılarıyla, birlik ve beraberlik içerisinde bu zor dönemin de atlatılacağını ifade etti. Doğal afetlerin dünyanın her yerinde bir şekilde insanoğlunu sınadığını dile getiren Vali Köşger, doğal dengenin günden güne bozulduğu yüzyılımızda insanlığın; kötü gidişatı yok saymadan, tedbirleri artırarak ve mutlaka gelecek nesilleri de düşünerek hareket etmek zorunda olduğunu kaydetti.

İzmir Depremindeki dayanışmayı örnek gösterdi

Konuşmasının devamında, doğal afetleri, öncesinde alınacak tedbirler sayesinde en az hasarla atlatmanın mümkün olabileceğini aktaran Vali Köşger, “Malumunuz geçtiğimiz ekim ayında İzmir’imizde şiddetli ve yıkıcı bir deprem yaşadık. O dönem hemşehrilerimiz maddi-manevi ciddi sıkıntılar yaşadı. Yakınlarını, evlerini, mallarını kaybedenler oldu. Çok şükür güçlü bir devletimiz var ve kısa sürede elini şehrimize uzattı. Yurdun dört bir yanından uzanan yardım ellerini de unutmadık. Olabilecek en kısa sürede yaraların sarılması adına başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, devletimizin tüm kademelerinden gerekli desteği gördük, görmeye de devam ediyoruz.” dedi.

İnsani yardım kampanyasına ayni ve nakdi katkı bekleniyor

Akdeniz Bölgesi illeri başta olmak üzere ülkemizin farklı bölgelerinde eş zamanlı çıkan orman yangınlarının ve Karadeniz Bölgesi’nde yaşanan sel felaketlerinin herkesi derinden etkilediğini belirten Vali Köşger sözlerine şöyle devam etti: “Koronavirüs salgını bir yandan, sadece ormanlarımızı değil ciğerlerimizi de yakan yangınlar bir yandan, sel felaketleri diğer yandan… Son dönemde çok üzücü hadiseler yaşadık, yaşıyoruz. Hayatını kaybeden vatandaşlarımız oldu. Bu vesileyle hepsini bir kez daha rahmetle anıyorum. Yaralı kurtulanlara acil şifalar diliyorum. Selde kaybolan vatandaşlarımız olduğunu biliyoruz. İnşallah onlar da salimen kısa sürede sevdiklerine kavuşur. Öte yandan gerek yanan ormanlarımızın yeniden yeşertilmesi ve yangından etkilenen vatandaşlarımızın zararlarının tazmini gerekse sele maruz kalan bölgelerde alt ve üst yapı çalışmaları ile yine vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında devletimizin gayretli çalışmaları sürüyor. Sürecin hızlanması, kadirşinas vatandaşlarımızın aynî ve nakdî yardımlarının koordineli şekilde yerlerine ulaştırılması için AFAD koordinesinde bir insanî yardım kampanyası da başlatıldı. Bugün burada bizler de valiliğimiz öncülüğünde, kentimizin ekonomisine yön veren STK temsilcileri ve sanayicilerimizle bir aradayız. Kendilerinin de İzmir’de yürüteceğimiz yardım faaliyetleriyle ilgili görüş ve önerilerini, elbette desteklerini alacağız. Gün birlik günüdür. Allah’ın izniyle, bir ve beraber olduğumuz sürece üstesinden gelemeyeceğimiz zorluk yok. İnşallah bu felaketler son olur, yaraları el birliğiyle sarar ve artık güneşli güzel günlere uyanırız.” Toplantının devamında, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile başlatılan insanî yardım kampanyasına katılım noktasında İzmir'de yürütülecek faaliyetler istişare edildi.

(ESİN ÇETİN)  
Son Eklenen Haberler