29 Mayıs 2024, Çarşamba

İzmir’de ÇEDES’e karşı miting

19 Eylül 2023, Salı 06:49

     


İzmir'de ÇEDES projesine karşı miting gerçekleştirildi. Mitinge çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin yanı sıra Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri de katıldı.

Hafta sonu, “Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum (ÇEDES)” projesi kapsamında okullarda imam görevlendirilmesine karşı İzmir’de miting düzenlendi. “Laik eğitim, laik yaşam, eşit yurttaşlık" sloganıyla Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kalabalık "Laiklikten vazgeçmiyoruz" yazılı pankartlarla Gündoğdu Meydanı’na yürüdü. Kitlenin tamamının Gündoğdu Meydanı’na ulaşmasının ardından miting programı başlatıldı. Mitingde çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin yanı sıra Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri de yer aldı.

Özgür Özel, “Son derece sakıncalı ve rahatsızlık verici”

CHP Grup Başkanı Özgür Özel mitingde yaptığı konuşmada, çocukları eğitmek üzere eğitilmiş kişilerin çocukları eğitebileceklerini belirterek, “Din dersi vermek üzere eğitilmiş kişilerin din dersi vermesi de normaldir. Ancak çocuk eğitimi üzerine uzmanlığı olmayan kişilerin okullara görevlendirilmesi ve bu kişilerin okullarda bu projeyi yürütüyor olmaları son derece sakıncalı ve rahatsızlık vericidir. Türkiye’nin dört bir yanından tepkilerini dile getirmek üzere, laik eğitimi savunmak üzere insanlar buraya geldiler. Biz de onların bu yürüyüşüne destek vermeye geldik. 'ÇEDES’i durdur' diyoruz” dedi.

Nejla Kurul, “İmam değil öğretmen talep ediyoruz”

Mitingde konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, topluluğun taleplerini sıraladı. Kurul, “Taleplerimiz açık ve net. ÇEDES protokolünü iptal edin. Yeni eğitim programını iptal edin. Karma eğitim ilkesini toplumsal eşitliği sağlayacak şekilde hayata geçirin diyoruz. Yaşamımıza dokunmayın diyoruz ve yaşamda eşitliğin koşullarını hayata geçirin diyoruz. Anadilinde eğitim temel insan haklarından biridir. Çocukların anadilinde eğitim görmesini sağlayın diyoruz. Bütçe hakkı bağlamında kadınları ve çocukları gözeten bütçe politikasını hayata geçirin diyoruz. Eğitimde imam değil öğretmen, manevi danışman değil psikolojik danışman, mülakat değil liyakat talep ediyoruz” dedi.

Mustafa Aslan, “Eşitlik, adalet, özgürlük istiyoruz”

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Mustafa Aslan ise Alevileri laik eğitim, laik yaşam ve eşit yurttaşlık istediklerini dile getirdi. Aslan, “Ancak bunların olduğu bir ülkede hepimize barış adalet eşitlik gelir. Biz Aleviler eşit, adil, kardeşçe yaşam her canlının hakkıdır diyoruz. Bir arada yaşadığımız her yaşam biçimimin bu toprağın zenginliği ve güzelliği olduğunu söylüyoruz. Kendimiz için ne istiyorsak bu topraklardaki herkes için aynısını istiyoruz. Eşitlik, adalet, özgürlük istiyoruz" ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından miting Haluk Tolga İlhan konseri ile devam etti.

(HABER MERKEZİ) 
Son Eklenen Haberler